Недосконалість законів допомагає махінаторам ставати власниками чужого житла. Уникнути розплати за скоєне шахраям вдається за підтримки "чорних нотаріусів". В країні все ще не з'явився єдиний перелік громадян, який би містив дані паспорта з фотографією власника майна і мав розпізнавальний код. Повноцінного підтвердження особи власника нерухомості фактично немає крім ІПН коду. Відсутність повноцінного єдиного реєстру – зручна лазівка для махінаторів чужою власністю. Перевірити дані продавця нерухомості за пред'явленим документом неможливо навіть професійним нотаріусів, які працюють сумлінно.
Шахраї користуються різними способами обману. Серед них: Пред'явлення чужого паспорта з підробленою фотографією. У документа правильний номер і серія, прізвище, ім'я, по батькові, рік народження та інші дані власника житла. Звірити особу пред'явника паспорта через відсутність єдиної бази не виходить. Копія документа. Фальшивий паспорт з вірними даними продавця власності пред'являється разом з підробленою довіреністю на проведення акту продажу, купівлі та інших угод.
Переписування даних стану житла або прізвища, і даних власника нерухомості в електронному варіанті реєстру житлового фонду. Запроваджена спрощена процедура змін в електронному реєстрі тільки дала аферистам більшу свободу дій. Шахрайських операцій стало більше. Шахраям більше не потрібно подавати у відділ служби реєстрації угод весь набір документів з договором купівлі-продажу об'єкта нерухомості, щоб змінити статус приналежності житла.
Завдяки спрощенню операції угод з нерухомості, "чорний нотаріус" у змові шахраєм отримав можливість одним натисканням кнопки змінити в електронному реєстрі ім'я власника житла. Аферисти роблять це самі, отримавши тим чи іншим способом пароль і код для доступу в віртуальний реєстру, а то і заплативши хакеру, ворующему чужі паролі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ціни на квартири почнуть зростати
Кримінальна відповідальність за шахрайство в законі є, але посадити "чорного нотаріуса" або крадія інформацію хакера, насправді складно. Афериста-організатора можна притягнути до суду, але для цього його треба знайти. Довести злочинність дій "чорних нотаріусів" в гучному нотаріальному скандалі не вдалося навіть у Міністерстві юстиції. Чиновники прийшли до висновку, що в діях "чорних нотаріусів", допомагали шахраєві, ознак злочинних дій за формою не було, оскільки фотографія в пред'явленому шахраєм паспорті, засвідчувала особу власника паспорта. У ряді випадків допомоги аферистам "чорні нотаріуси" залишилися без ліцензії, але ненадовго.