Експерти пояснюють: ринок нерухомості адаптується під потреби киян, проте ситуація змінюватиметься.
Ринок нерухомості – лакмусовий папір економіки країни. За кілька років українці в результаті девальвації гривні і різкої інфляції стали на 40% біднішими: якщо ще кілька років тому користувалися попитом великі квартири, то зараз покупці шукають найбюджетніші варіанти житла. Крім того, через різке зростання тарифів на "комуналку" утримувати квадратні метри стало занадто дорого. На столичному ринку нерухомості входять в моду смарт-квартири площею 15-20 квадратних метрів. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, де і за скільки можна купити "бюджетну" квартиру і кому підходить малогабаритне житло.
"Гостинки" нового покоління
У 60-70-х роках малометражні квартири видавалися співробітникам промислових підприємств як тимчасове житло, розповідає київський ріелтор Максим Бабуряк. Так звані "гостинки" (невелика квартира найчастіше без коридору і з поєднаним санвузлом) були проміжною ланкою в ланцюгу "гуртожиток-гостинка-повнометражна квартира".
Площа однокімнатної "гостинки" – 22-25 квадратних метрів. Як каже київський ріелтор Максим Бабуряк, зараз такі квартири користуються великим попитом. У Києві "гостинку" можна купити за 19-20 тисяч доларів, а однокімнатну квартиру – за 35 тисяч доларів.
"Якщо раніше покупці шукали великі квартири (якщо однокімнатні, то обов'язково з великою кухнею і роздільним санвузлом), то зараз попитом користуються малогабаритні "гостинки", – зазначає Максим Бабуряк. За словами експерта, ринок відреагував на різку девальвацію гривні і зростання тарифів на "комуналку".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ринок нерухомості почало штормити
Наприклад, киянам опалення квартири площею 40 квадратних метрів обійдеться в 1318 гривень, а крім цього, доведеться платити за світло, газ, гарячу і холодну воду, а також утримання будинку. Водночас в квартирі 20 квадратних метрів доведеться платити за тепло всього 659 гривень.
На тенденції на ринку нерухомості відреагували забудовники: зараз в новобудовах пропонують сучасні "гостинки" – смарт-квартири. При цьому площа такого житла: від 15 до 20 квадратних метрів. У квартирі немає коридору, "роздутих" квадратів, просторої кухні і навіть балкона. В одній з компаній, яка займається будівництво і продажем смарт-квартир, "Сегодня.ua" розповіли про особливості такого житла: замість ванни встановлена душова кабіна, шафи заховані в нішах, кухня поєднана з житловим приміщенням.
У будинку, який будується, смарт-квартири продаються від 10 тисяч доларів. За вже готове житло в новобудові доведеться заплатити 13-15 тисяч доларів.
"Звичайно, я б не радив заселятися до такого житла сім'ям з дітьми, але як перша власна квартира – варіант відмінний. Ринок зараз стабілізується, обіцяють, що економіка зростатиме, а значить, вже через п'ять років цю ж квартиру можна буде продати дорожче. Та й якщо на руках є 20 тисяч доларів і при цьому доводиться орендувати житло, щомісяця платити за це 5-6 тисяч гривень, краще ці долари вкласти у власну нерухомість, а 5-6 тисяч відкладати", – радить Максим Бабуряк.
Крім того, ріелтор зазначає – за документами таке житло "однокімнатними квартирами" називатися не може, оскільки малометражки не "вписуються" в будівельні норми (ДБН В.2.2.-15-2005). Так, згідно з документи, однокімнатна квартира не повинна бути менше 30 квадратних метрів, крім того, площа кухні повинна бути мінімум 7 квадратних метрів, а житлова кімната – від 15 квадратів. "За документами це може бути" малосімейних квартира готельного типу "," квартира-студія ", але ніяк не однокімнатна квартира", – пояснює експерт.