На думку експертів, суворий локдаун галузь пройде без відчутних втрат.
Президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ) Юрій Піта вважає, що в поточному році ситуація з орендою житла все ж «трохи відрізняється» від торішньої.
«Минулого року локдаун застав всіх зненацька: ніхто не міг прогнозувати ні його тривалість, ні економічної ситуації в країні після його завершення. До того ж багатолюдей на час карантину вимушено залишилися без роботи або істотно зменшився їхній заробіток», — зазначив він.
За словами Юрія Піти, з початку року вартість оренди в найбільших містах України на тлі зростання вартості квартплати залишилася без істотних змін. Це твердження стосується таких міст, як Київ, Харків, Львів, Одеса та Дніпро.
«Цінові коливання відбуваються в залежності від попиту на ту чи іншу квартиру в певній локації. Однак загальна тенденція свідчить, що ціни досить стабільні», — констатував глава АФНУ.
Він припустив, що населення «готове до нового локдауну». Тому орендарі до своїх постійних клієнтів будуть більш гнучкими, надаючи часткове відстрочення плати — мінімум на місяць.
«Я не відкидаю навіть, що в одній третині випадків орендарі підуть на тимчасове зниження вартості оренди, але не більше ніж на 15−30%», — підкреслив Юрій Піта. При цьому нагадавши, що торік вартість «просіла» на 50%.
У свою чергу директор ріелторського об’єднання «Простір» Юлія Курганова повідомила, що напередодні чергового суворого локдауну не спостерігалося тенденції до зниження цін. «Оренда впевнено користується попитом», — підкреслила вона.
За її словами, відчутного впливу через те, що люди виїжджають, не відбудеться, тому що всі «нестабільні орендарі» роз’їхалися ще минулого разу. Вона розповіла, що оренда трикімнатних квартир, які й так «рідко користувалися попитом», за останній час просіла приблизно на 15%.
А ось вартість одно- і двокімнатних квартир поки не змінилася і навряд чи це відбудеться в найближчому майбутньому.
Експерт ринку нерухомості Вікторія Берещак зазначила, що ринок оренди житла постраждав куди більш істотно, ніж первинний і навіть вторинний сегмент
«Річ у тім, що ще в період торішнього локдауну він просів в обсязі в середньому на 70% в столиці, і до осені, коли пішло відновлення, відкат був не такий помітний: відвоювати вдалося лише 40% втрачених обсягів», — констатувала вона.
Цю тенденцію експерт пов’язала з усталеним трендом віддаленої роботи. Багато компаній і зі зняттям суворих обмежень в 2020 році залишили співробітників на «дистанційці». «А ті або відразу поїхали додому в регіони, або з плином часу прийняли таке рішення», — зазначила Берещак.
За її словами, важливу роль зіграв ще один фактор — скорочення зарплат, зокрема в тих бізнесах, які найбільше постраждали від коронавірусу. Це — ритейл, той, що не може похвалитися омнікальностью, ресторанна, івент-сфера, сфера рекреації і туризму (готелі, спа-готелі).
«Урізали зарплати на 30−40%, а потім далеко не всі роботодавці повернулися до колишніх окладів. Це вдарило по гаманцю співробітників, знімати квартири стало не по кишені. Вихід був або виїхати з Києва, якщо робота можлива віддалено, або шукати варіанти на малій батьківщині, або відмовитися від одноосібної оренди на користь формату flat-шерингу, що набирає популярності», — поділилася спостереженнями Вікторія Берещак, зазначивши, що оренда однокімнатних в Києві скоротилася на користь знімання трикімнатних варіантів.
До яких цін готуватися. За прогнозами АСНУ, ситуація вирівняється ближче до літа, починаючи з другої половини травня. Ціни не будуть рости, залишаючись стабільними, однак вони будуть відповідати цінам на момент настання локдауну, спрогнозував Юрій Піта.
Він припустив, що під час локдауну тимчасово збільшиться вакантність квартир під подобову оренду. Залежно від регіону вона може скласти від 20% до 35%. Однак, підкреслив президент АСНУ, це тимчасове явище, «карантинне». В довгостроковій оренді вакантності спостерігатися не буде.
Восени, заявив Юрій Піта, вартість оренди може дещо зрости. Це буде зумовлено перш за все попитом, а також макроекономічною ситуацією в країні.
При істотних інфляційних процесах вартість оренди житла може збільшитися на додаткові 2−5%. «Однак зауважу, на тлі зростання вартості комунальних платежів (до 10%), навряд чи вартість оренди зросте, адже комуналку оплачує саме орендар», — переконаний глава АФНУ.