Багато екпертів переконані, що головна причина позитивної динаміки на ринку полягає у тому, що земля виявилася в умовах війни найстійкішим активом, бо ціни на неї тільки зростали. Про це, зокрема, нещодавно розповів і засновник інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа в інтерв’ю Forbes.
Втім, він цілком слушно звертає увагу, що якщо у гривні вартість угідь зростала, то у доларах — з огляду на стрімку девальвацію національної валюти — впала (орієнтовно — на 5%). Середня прибутковість такої інвестиції збереглася лише на рівні 6% річних.
За його словами, «зараз продаж землі повернувся на довоєнний рівень». Однією із причин є надійність, позаяк таке майно не можна знищити навіть під час війни. Винятком є окупація території. Крім того, це валютний актив, «який при падінні економіки на 30% знизився у вартості лише на 5%».
Нагадаємо, за останні два тижні було укладено 2 991 правочин у межах ринку землі за площею в 5 853 га. У цілому за увесь період функціонування ринку землі укладено 132 192 земельні угоди.
У жовтні 2022 найдорожча с/г земля — у Львівській, Івано-Франківській областях та в Києві. Найнижчі ціни в прифронтових областях: Харківській та Миколаївській, практично немає продажів у тимчасово окупованих Запорізькій та Херсонській областях.