В Україні ціни на квартири в столиці завмерли, натомість у Львові та інших населених пунктах, які незначно постраждали від військової агресії РФ, вартість житла зростає. Щоб стимулювати попит, продавці готові назустріч покупцям.
"Забудовники, наприклад, готові фіксувати курс для виплат, надають тривалі відстрочки — від 3 до 5 років, зменшують перший внесок. Такі програми необхідні через зростання цін на житло — у доларах вартість не змінилася, а ось у гривні збільшилася на 35−40%", – пише видання NV.
Але що далі від фронту — то дорожче. Наприклад, у Києві середня ціна на квартири становить 48 тис. грн. за кв. м, у Львові - 45,9 тис., в Одесі - 38 тис., у Харкові - 22,8 тис., а у Дніпрі - 42,1 тис. Так, до двох третин усіх продавців прибрали свої оголошення з продажу, відклавши це рішення до перемоги. Власники часто не готові надавати "військовий дисконт" і очікують завершення війни та зростання цін.
"Залишаються лише ті, кому гроші потрібні зараз, тож ринок різко став на бік покупця, відкривши можливість для обговорення дисконту, розмір якого перебуває у пропорційній залежності від відстані до лінії фронту. У Києві він становить 30%… Найдешевшу гостинку у Києві можна знайти за $30 тис. А власники квартир у новобудовах йдуть на мінімальні поступки, як правило, на 5−10% від довоєнного рівня", – пише видання.
Зовсім інший рівень цін у Львові. Квартиру на околиці без ремонту дешевше за $32−35 тис. купити складно, і ніхто потенційним покупцям 30% знижки не пропонує. Житло в "чешках" зараз можна купити за $1,5 тис. за кв. м (60 тис. грн), а в новобудовах — по $1,7−2,5 тис. за кв. м (68−100 тис. грн).
В Ужгороді, який став популярним серед переселенців після початку війни, квартира у придатному для життя стані коштує від $50 тис., а від початку великої війни ціни зросли на 20%.
А ось у Харкові угод майже немає, як і єдиної цінової політики. Одні продавці не беруть до уваги військові ризики і хочуть отримати довоєнну суму за своє житло, інші одразу готові надати 30% знижки. Одно-двокімнатні квартири можна знайти і за $16 тис.