Під час Invest Talk Summit, організованого сайтом «Мінфін» за підтримки Finance.ua, оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак розповіла, як правильно інвестувати в житло та на що звернути увагу 2023 року.
Коротко переповідаємо її виступ. Повна версія доступна в записі Invest Talk Summit, який можна придбати за посиланням.
Для початку інвестор має обрати стратегію. За словами Вікторії Берещак, найдієвіші на сьогодні - перепродаж, фліпінг (прийшло до нас із США, де «flipping» — це тип інвестування в нерухомість, коли людина купує її не для особистого користування, проживання чи оренди, а для її подальшого швидкого перепродажу з отриманням прибутку. — Ред.), дохідні програми від девелоперів, оренда.
Наступний крок — вивчення ринку. Потрібно розібратися з гравцями ринку: які правила гри, який попит і пропозиція є, які умови.
Далі - визначити своє місце, тобто обрати квартиру, житловий комплекс, його формат та концепцію.
Також потрібно побачити екосистему. «Існує ціннісна система взаємодії, в результаті якої утворюється угода між вами [інвесторами] та кінцевим споживачем. Тобто людиною, яка використовуватиме цей лот у майбутньому. Якщо ви хочете отримати найбільшу дохідність, вам потрібно завжди думати про того кінцевого споживача», — зазначила експертка.
Вікторія Берещак наголошує, що інвестиції в житлову нерухомість — це гра в довгу.
Що потрібно знати про ринок сьогодні
Понад 90% житлових комплексів, які будувалися до 24 лютого 2022 року, поновили будівництво. Утім, це інформація від самих забудовників. За словами Берещак, тільки 45% дійсно почали робити якісь рухи на своїх майданчиках. І з цих 45% прийнятні темпи будівництва мають 25%.
Читайте також: Квартири з готовим ремонтом: наскільки це вигідно і чи економите ви на цьому
Після 24 лютого 2022 року понад 150 ЖК стартували, що є хорошим сигналом. Понад 130 ЖК завершили будівництво хоча б однієї черги. 19% з них — Київ та область, 18% - Львівський регіон, 25% - Івано-Франківська, Тернопільська та Хмельницька області разом.
Середня вартість квадратного метра у річному вимірі змінилася:
«Ціни на нерухомість не будуть падати. Якщо хтось вас запевняє у зворотному, значить ця людина не знає, як працює ринок, і не розуміє, що відбувається із собівартістю будівництва», — наголошує Берещак.
Чому можна заробити
Насамперед є відкладений попит на нерухомість. У сегменті комфорт плюс — 53%, у бізнес-класі - 38%. І велика частина з цієї вибірки готова купувати нерухомість навіть до завершення війни.
Другий момент — ліквідні формати та продукти продовжують розвиватися і капіталізуватися.
І найголовніше, що розширилася лінійка інвестиційних пропозицій.
Чому можна втратити гроші
Ринкові ризики надзвичайно високі. Це пов’язано з фінансовою моделлю багатьох компаній, які створюють видимість будівництва, а не будують.
Економічні ризики також грають свою роль — це загальний стан економіки країни, падіння реальних доходів населення, макроекономічні чинники.
І психологічні ризики — це депресивність покупця, емоційні відкати та нестабільність, з якими ми маємо справу сьогодні.
Які стратегії можна пробувати сьогодні
Інвестиції в недобудований і перевірений ліквід;
Інвестиції в котлован і ліквід від перевіреного гравця;
Інвестиції у вторинку з метою перепродажу;
Інвестиції з метою оренди;
Інвестиції в апарт-готелі;
Інвестиції в комерцію;
Інвестиції в інші види нерухомості в ЖК;
Інвестиції з фліпінг-стратегією.