Депутати Верховної Ради України ухвалили у другому читанні законопроєкт про масштабне збільшення податків. Ключові положення закону не змінилися: це зростання військового збору з 1,5% до 5%, а також його запровадження для фізосіб-підприємців (ФОП). У документі додалося звільнення від оподаткування "Національного кешбеку", а ось підвищувати "податок на споживання" не стали.
Йдеться про проєкт закону №11416-д. Голосування у другому читанні відбулося 10 вересня, за – 247 нардепів, повідомив представник "Голосу" Ярослав Железняк. Документ ще мають підписати спікер парламенту та президент України. За фракціями голоси розділилися так:
"Слуга народу" – за 192 депутати;
"Європейська солідарність" – 0;
"Батьківщина" – 0;
"Платформа за життя та мир" – 18;
"Голос" – 1;
"Довіра" – 15;
"Відновлення України" – 13;
"За майбутнє" – 4;
позафракційні – 4.
Під час підготовки до другого читання було узгоджено варіант документа з такими нормами:
збільшення військового збору з 1,5 до 5%;
запровадження військового збору для ФОП – 1% від доходу для 3-ї групи, 10% мінімальної зарплати для 1-ї, 2-ї та 4-ї груп;
податок з прибутку банків лише на рівні 50%;
податок на прибуток фінансових компаній (крім страховиків) – 25%;
збільшення мінімального податкового зобов'язання для земель;
звільнення "Національного кешбеку" від податку на доходи фізосіб (ПДФО);
перехід на помісячну звітність з ПДФО;
збільшення ренти на видобуток щебеню;
зміни мінімальних роздрібних цін вино.
Тобто розмір військового збору з білої зарплати в 30 тис. грн збільшиться з 450 грн (1,5%) до 1500 грн (це вже 5%). А ФОП третьої групи зі щомісячним доходом у 30 тис. грн платитиме на 300 грн податків більше (раніше військовий збір вони платили, а буде 1%).
Під час розгляду закону в другому читанні депутати також скасували підвищення військового збору для військовослужбовців. Так, навіть після підвищення податків із їхніх зарплат, як і раніше, зніматиметься по 1,5%, а не 5%.
Раніше Железняк зазначав, що під час підготовки податкового законопроєкту до другого читання уряд відмовився частково замінити зростання військового збору на підвищення ПДВ. Крім того, не виключали підвищення податків для резидентів Дія.City. "Вирішили нічого не міняти, піднімати податки як усім", – наголошував депутат.
Нагадаємо, під час підготовки законопроєкту до другого читання активно обговорювалося питання оподаткування прибутку банків. Нардепи-слуги народу" підтримували ставку в 50%, а Міністерство фінансів і Нацбанк виступали проти. Тимчасове підвищення ставки податку на доходи банків в Україні зараз становить від 25% до 50% замість колишніх 18%. рік.
Другим каменем спотикання було саме питання підвищення ПДВ разом чи навіть замість військового збору. За зміну ПДВ виступала низка народних депутатів, зокрема з ключових комітетів, проти – у Мінфіні. Прихильники ідеї аргументували її тим, що ПДВ сплачують усі споживачі товарів та послуг в Україні, а не лише бізнес, який працює "у білу". Відповідно підвищення цього податку навіть на невеликий відсоток принесло б держбюджету значно більше, ніж підвищення на той же відсоток військового збору. Таким чином, можна було б послабити податковий тягар для чесних підприємців.
У Мінфіні ж пояснювали свою відмову бажанням подбати про незахищені верстви населення, насамперед пенсіонерів. Адже підвищення ПДВ призвело до подорожчання (нехай і невеликого) практично всіх товарів і послуг в Україні.