Податкову модернізацію та лібералізацію треба починати з загальної податкової системи, а не зі спрощеної, переконана голова Державної служби регуляторної України Ксенія Ляпіна.
Аналізуючи проекти податкової реформи, розроблені під керівництвом міністра фінансів Наталії Яресько та голови профільного парламентського комітету Ніни Южаніної, Ксенія Ляпіна висловила критичні зауваження до обох проектів.
"На нещодавній раді підприємців при Кабміні був зроблений висновок, що жоден з проектів податкової реформи не дає для спрощеної системи оподаткування позитивної відповіді, бо погіршуються умови для малих підприємців. Це не лібералізація. Судячи з того, в якому стані зараз знаходиться українська економіка і які доходи громадян, знищувати спрощену систему оподаткування не час. В обох концепціях податкової реформи пропонується верхній поріг доходу, з якого дозволено сплачувати єдиний податок, істотно опустити. Наталія Яресько аргументує це тим, що не потрібно давати великого бізнесу можливість платити за спрощеною системою так, як малому і встановлює межу доходу до 2 млн. Але якщо розрахувати середнє навантаження на великий і малий бізнес, то великий в цілому від обсягу реалізації платить менше, ніж малий.
Тим не менш, обидві концепції податкової реформи виходять з ідеї підвищення ставок для середньої категорії або взагалі відмови від третьої категорії. Логіки в цьому немає. А от логіка зменшення кордону є, але до якого значення — незрозуміло, при цьому не беруться до уваги ні статистика, ні відповідні розрахунки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт: Податкова реформа важливіша безвізового режиму
Можу сказати одне: якщо будь-яка з цих концепцій податкової реформи спробує знищити спрощену систему оподаткування, то знову доведеться виходити на "податковий Майдан". Для того щоб "податковий Майдан" не повторювався, не можна чіпати спрощену систему. Можна провести реорганізацію, лібералізацію, можна внести поправки в загальну систему, і тоді підприємці, які мають потенціал для зростання, самі перейдуть на загальну систему оподаткування. Спрощена система захищає малий бізнес — найуразливіший на сьогодні. Але він годує українських громадян. Не ті власники, які виводять в різні розвинені країни свої кошти, а саме тут українці заробляють свої гроші і залишають їх в Україні, годують сім'ї, вчать дітей".