З 19 липня 2017 року чиновників, фіскалів і банкірів будуть притягувати до адміністративної відповідальності за вимогу засвідчувати договори відбитком печатки.
У березні Верховна Рада підтримала законопроект, який скасовує обов’язкову наявність печатки підприємства на офіційних документах. У квітні закон підписав президент, а 19 квітня його опубліковано в офіційному виданні.
При цьому ще в 2014 році в Господарський та Цивільний кодекси внесли зміни, згідно з якими мати печатку стало правом, а не обов’язком підприємця. Тобто сторони угоди отримали право вирішувати, договір повинен бути скріплений печаткою чи достатньо підписів уповноважених осіб.
“Незважаючи на законодавчі зміни 2014-го, на практиці одиниці договорів між суб’єктами господарювання укладалися без скріплення підписів печатками, — розповідає старший юрист ЮК “Алексєєв, Боярчуков і партнери” Інна Рудник. — Це пов’язано, зокрема, з нормами інших нормативно-правових актів. У більшості випадків документ без відбитка печатки не приймався в органах фіскальної служби, банківських установах тощо. Сторонам було простіше поставити печатку і убезпечити себе від можливих ризиків. У результаті спрощення започаткування та ведення бізнесу було виключно декларативним”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія надіслала фінансову підтримку "Д/ЛНР"
Згідно з поточними змінами, посадові особи надалі не зможуть вимагати від підприємців наявності печатки на документах. Інакше чиновників можна буде притягнути до адміністративної відповідальності.
“Отже, якщо після вступу закону в силу у підприємця в якыйсь держустанові не приймуть документ без відбитка печатки, він має право звернутися до суду для притягнення суб’єкта владних повноважень до відповідальності і стягнення з нього штрафу. Слід зазначити, що штраф виплачується на користь держави. І якщо неправомірною відмовою вам завдали збитки, то слід ініціювати окремий спір про їх стягнення з чиновника”, — пояснює Рудник.