Податки та законодавство Автор: RomanK Друкувати

Податок на спадщину та подарунки: названо деталі

  • Джерело: zrazok.pozovsud.com.ua.  → Ключові теги: спадщина, податки

    Яким чином спадок оподатковується.

    2664_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)

    Оподаткування спадщини в Україні здійснюється за кількома ставками: нульова, п'яти-, 15- або ж 17-процентна ставка.

    Кожен хоче отримати великий спадок. Але отримання спадщини в Україну може додати витрат, так як доведеться сплатити прибутковий податок. Або, наприклад, якщо Ви отримаєте в спадок майно великої вартості, воно як завжди вимагає істотних витрат на його утримання, або може бути куплене в кредит.

    Отже спробуємо роз'яснити ситуацію і з'ясувати склько потрібно платити при отриманні спадщини або дорогого подарунка. Що стосується отримання подарунків, то згідно з українським законом розміри оподаткування прибутковим податком подарунків, повністю збігаються з розмірами податку при отриманні спадщини. Те ж саме стосується правил і принципів. Тому спробуємо висвітлити відразу два цих питання.

    Яке майно оподатковується?

    Спадковим майном, яке підлягає оподаткуванню, є практично все цінне майно:

    нерухомість (квартири, будинки, земельні ділянки, інші споруди тощо);
    рухоме майно (транспортні засоби, предмети антикваріату і твори мистецтва, дорогоцінні камені та вироби з дорогоцінних металів і т.д.);
    об'єкти комерційної власності (цінні папери, корпоративні права, цілісний майновий комплекс, інтелектуальна власність або право на отримання доходу по ній);
    суми страхового відшкодування за договорами страхування, укладеними спадкодавцем, суми на пенсійному рахунку за договорами недержавного пенсійного забезпечення та пенсійного вкладу;
    грошові кошти: готівкові та безготівкові, що зберігаються на рахунках у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні та іпотечні сертифікати, сертифікати фондів операцій з нерухомістю.
    Що стосується подарунків, то обкладаються прибутковим податком: грошові кошти, майно, майнові та немайнові права, вартість робіт, послуг, отриманих в дар.

    Скільки потрібно платити?

    Відповідно до п. 174.2 ст.174 Податкового Кодексу України (далі ПК) до спадщини і дарам застосовують три види ставок прибуткового податку:
    0% від будь-якого об'єкта спадщини чи подарунка сплачується при отриманні спадщини родичами першого ступеня спорідненості. Родичами першого ступеня споріднення є батьки, батьки чоловіка або дружини, чоловік або дружина, діти, діти чоловіка або дружини, а також усиновлені діти.
    Крім того, за нульовою ставкою обкладається прибутковим податком рухоме і нерухоме майно, а також грошові кошти, успадковані інвалідами 1 групи, а також дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Об'єкти комерційної власності, суми страхового відшкодування, а також недержавні пенсійні кошти оподатковуються на загальних підставах.

    Нововведення НК: за ставкою 0% обкладаються також грошові заощадження, розміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території Україні, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 ., облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982р., державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 1994 років, погашення яких не відбулося.
    5% від об'єкта спадщини для спадкоємців, які не є членами сім'ї першого ступеня споріднення. Примітно, що, наприклад, онуки спадкодавця та особи не перебувають ні в якій спорідненості платять прибутковий податок за однаковою ставкою.
    15% при отриманні спадщини будь-яким спадкоємцем від нерезидента (ступінь спорідненості в даному випадку взагалі не має значення), а також спадкоємцем нерезидентом від спадкодавця-резидента.
    Тут мова йде саме про резиденства, а не про громадянство. Резидентом України вважається фізична особа, яка має місце постійного проживання в Україну. У разі, якщо особа має місце проживання та в іншій державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки в Україну (центр життєвих інтересів). Також фізична особа вважається резидентом, якщо воно знаходиться в Україну не менше 183 днів, включаючи дату приїзду і від'їзду протягом податкового року.

    Хто і як сплачує податок?

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що буде з цінами на бензин з нового року

    Відповідальність за перерахування суми податку до бюджету несуть спадкоємці та обдаровані. З цього правила є два винятки:
    в разі спадкування права на вклад у банку або небанківську фінансову установу податковим агентом виступає такий банк або небанківську фінансову установу;
    в разі переходу права на одержання страхових виплат податковим агентом виступає страховик.
    У всіх інших випадках дохід у вигляді успадкованого чи отриманого у дарунок майна включається платником до складу загального річного доходу і відображається в річній податковій декларації.

    Нагадуємо, що відповідно до нового Податкового Кодексу сплатити податок до бюджету необхідно до 1 серпня року, що настає за звітним.

    Відповідальність за правильність заповнення декларації несе особа її заповнює. Тому в разі сумнівів варто звернутися за допомогою у заповненні декларації до представників податкової служби. Така допомога повинна бути надана безкоштовно, а звернутися за нею можна до 1 березня того року, в якому буде подано декларація.

    Спадкоємці-нерезиденти зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини. Нотаріус видасть спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину тільки при наявності документа про оплату податку.

    Щоквартально інформація про видачу свідоцтв про право на спадщину, а також укладених договорах дарування подається нотаріусом в органи державної податкової служби.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми