Податки та законодавство Автор: RomanK Друкувати

На газовані напої накладуть податок

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: податки

  В Україні можуть оподаткувати солодкі газовані напої. Цю ініціативу запропонував для обговорення для всіх зацікавлених сторін голова парламентського комітету з питань здоров'я нації Михайло Радуцький. За його словами, солодкі газовані напої вкрай шкідливі, адже цукор із них засвоюється дуже швидко. Тому багато країн уже регулюють споживання цих напоїв шляхом запровадження додаткового податку.

  1328_programma-gosudarstvennogo-sofinansirovaniya-pensii-800x450.jpg (38.27 Kb)

  Як працює ця ініціатива у світі та що вона принесе Україні.

  Де і як працює податок на цукор у газованих напоях?

  Як повідомляє Михайло Радуцький на своїй сторінці у Facebook, спеціальний податок на солодкі газовані напої діє вже більш ніж у 65 країнах світу: від Європи до Азії та Африки.

  Наприклад, у Латвії податок на солодкі газовані напої запровадили ще 2002 року. Це один із найтриваліших досвідів у Європі. У Польщі з 1 квітня 2021 року також почав діяти такий податок. Там запровадили додаткову плату 0,15 євро за кожен літр солодкого напою.

  В Ізраїлі податок на газовану воду починає діяти з цього року. За напої із вмістом цукру понад 5 г на 100 г рідини потрібно буде додатково сплатити 1 шекель (0,3 євро) за літр.

  Поступово нарощуватиме акциз на газовану воду і Казахстан. Там 2023-го він складе 20%, 2024-го – 35%, 2025-го – 45%.

  Загалом механізм роботи податку на солодкі газнапої може бути дуже різним. Але все зводиться до того, що зростають витрати виробників – а отже, зростає і вартість товару. Зрештою, обмежується популярність таких напоїв. Наприклад, у тій же Латвії рівень споживання солодких газнапоїв один із найнижчих у Європі.

  Навіщо обмежувати споживання газнапоїв?

  За словами Радуцького, запровадження податку на солодку газовану воду викликане турботою про здоров'я громадян, адже такі напої вкрай шкідливі. Цукор із них засвоюється дуже швидко, що перевантажує підшлункову залозу та печінку. Це з часом може призвести до розвитку діабету, порушення роботи серцево-судинної системи, пошкодження кровоносних судин, ожиріння, захворювання шлунково-кишкового тракту.

  Шкоду солодких газнапоїв підтверджує і президент Асоціації дієтологів України Олег Швець. За його словами, податки на газовану воду у світі використовують для зменшення поширеності ожиріння. Але результати досліджень споживання газованих напоїв після запровадження податку не завжди відповідають очікуванням. За словами Швеця, через три роки після запровадження відповідного податку в Мексиці там провели дослідження та визначили, що рівень розвитку ожиріння практично не впав.

  "На превеликий жаль для нас, експертів у галузі харчування, дієтологів, не було продемонстровано суттєвого зменшення поширеності зайвої ваги у дітей та підлітків, за винятком дівчат-підлітків", – каже експерт.

  Які перспективи податку на солодкі газовані напої в Україні?

  В Україні питання додаткового податку на солодкі газовані напої порушують не вперше. За словами Швеця, ще в період прем'єрства Володимира Гройсмана до нашого уряду з такою ідеєю звертався Фонд Блумберга.

  "Вони хотіли допомогти Україні впровадити такий податок після успішного механічного та політичного досвіду в Мексиці, – каже дієтолог. – Але наш уряд на той час ставився до цього без інтересу, з незрозумілих для мене причин. Я був тоді на зустрічах, а від Міністерства охорони здоров'я, яке на той момент очолювала Уляна Супрун, не було навіть заступників міністра.

  Тоді Фонд вирішив працювати у цьому напрямі з ПАР та Бразилією. Україну не відібрали. Враховуючи попередній досвід, Швець у можливість запровадження такого податку та щиру зацікавленість у цьому влади зараз не дуже вірить.

  "З огляду на транснаціональне та місцеве українське лобі, реалізувати цю ідею буде не просто. У нас є негативний досвід роботи з комітетом пана Радуцького щодо законопроєкту про трансжири, який зрештою віддали комітету з питань аграрної політики. Щодо податку на солодкі газовані напої, ситуація більш схожа на політичну гру. Це можуть бути заяви, після яких нічого далі не відбуватиметься", – підсумував експерт.

  Скільки можна зібрати та що буде з податками далі?

  Податки на цукор у газнапоях – не лише обмежувальний інструмент для громадян. Генеральний директор Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун зазначає, що додатковий податок для солодких газованитх напоїв буде також одним із способів наповнити бюджет, але скільки грошей таким чином вдасться залучити, прогнозувати поки що складно. Крім того, на державу очікують і додаткові витрати.

  "Якщо це окремий податок, збори по ньому потрібно буде якимось чином моніторити, – каже Почкун. – Це призведе до додаткових витрат, це точно. Але чи суттєві надходження – щоб спрогнозувати, потрібно мати більше інформації про ринок".

  Варто зазначити, що гроші від такого податку не повинні йти до загального фонду бюджету, а бути цільовими, як, наприклад, у Мексиці. За словами Швеця, від податку на газнапої в цій країні було отримано чимало додаткових коштів, спрямованих на боротьбу з ожирінням та його наслідками.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Amouage: Історія та мистецтво розкішної парфумерії Amouage: Історія та мистецтво розкішної парфумерії
Amouage – це розкішний парфумерний бренд, заснований в Омані у 1983 році. Його створення було ініційовано Її Високістю Султаною Кабусом бен Саїдом, ме...
Як обирають коледж для подальшого навчання? Як обирають коледж для подальшого навчання?
Останніми роками спеціальність "Психологія" стає все більш популярною серед абітурієнтів, які обирають коледж психології для подальшого навчання. Ця т...
Снаряжение для туризма и кемпинга. Где купить? Снаряжение для туризма и кемпинга. Где купить?
Современные путешественники все чаще обращаются к Интернет-магазинам для покупки туристического снаряжения. Это неудивительно, ведь Интернет предостав...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми