З 1 січня українці платитимуть мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ) на земельну ділянку. Відповідні зміни до Податкового кодексу ухвалили ще 2021 року.
Яким землевласникам та скільки саме доведеться платити державі розповіли у "Економічній правді".
Хто платитиме?
МПЗ платитимуть за користування або володіння земельною ділянкою. Наприклад, фермер продає врожай, вирощений на ділянці в 3 га. Раніше з отриманого доходу він сплачував 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Також додатково, як власник, він відраховував плату за землю, а якщо він зареєстрований як ФОП, то ще єдиний податок.
З 1 січня, якщо сума всіх сплачених податків буде менша за визначене податковою службою МПЗ, йому доведеться доплатити державі різницю.
Розмір МПЗ для фізосіб визначатиме податкова і надсилатиме повідомлення про необхідність доплатити. Юридичні особи займатимуться цим самостійно. Рахуватимуть суму податку за формулою, прив'язаною до нормативно-грошової оцінки ділянки або НГО 1 га в області, де вона розташована, з урахуванням індексацій.
Цьогоріч мінімальне зобов'язання сплачуватиметься за 2022-й.
Хто не платитиме МПЗ?
Є кілька випадків, коли МПЗ сплачувати не треба. Мова йде про ділянки дачних та садівничих кооперативів, набуті у власність чи користування за результатами приватизації, землі запасу, ділянки фізосіб на праві власності чи користування в межах населених пунктів, ділянки, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Від сплати МПЗ за 2022-2023 роки також звільнили ділянки на територіях, де були чи йдуть бої, землі, засмічені вибухонебезпечними предметами, на яких розміщені фортифікаційні споруди або вони тимчасово окуповані.