В Україні з 1 серпня скасують пільгові податки для "ФОПів" у 2%. При цьому перевірки повернуть тільки тим, хто займається підакцизною продукцією, азартними іграми, надає фінансові послуги. Однак це не повністю відповідають вимогам МВФ, який наполягав на скасуванні податкових пільг з 1 липня та повному поновленні перевірок.
Відповідний законопроєкт №8401 26 липня підписав президент Володимир Зеленський. Про це повідомив член Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.
Закон було прийнято у другому читанні та в цілому ще 30 червня. За проголосували 239 нардепів, а щодо фракцій голоси розподілилися таким чином:
"Слуга народу" – 179;
Європейська солідарність – 0;
"Батьківщина" – 0;
"Платформа за життя та мир" – 20
"За майбутнє" – 4;
"Голос" - 8;
"Довіра" – 14
"Відновлення України" – 8;
позафракційні – 6.
Що зміниться з 1 серпня
З 1 серпня 2023 р. скасовується 2% єдиний податок (ЕН). Але законопроект регулює перехід з 2%:
платник 2% єдиного податку матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви, а також якщо у заяві платник не вкаже бажану систему, платник 2% ЄП буде автоматично переводитись на систему, на якій перебував до обрання 2% ЄП;
новостворені суб'єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали 2% ЄП, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5%;
автоматичне відновлення прав та обов'язків платника ПДВ для тих суб'єктів, у кого реєстрацію платником ПДВ було припинено;
надати платникам, які у 2023 р. перейшли з 2% ЄП на загальну систему, право перейти повторно у 2023 р. на спрощену систему на свій вибір шляхом подання заяви. При цьому у разі подання заяви до 01.09.2023 р. такий платник вважатиметься платником ЄП з 01.08.2023 р.
Що стосується перевірок, то:
документальні планові перевірки можуть бути включені виключно платники податків, які здійснюють діяльність у сфері;
виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
надають фінансові, платіжні послуги.
Також бізнес звільняється від відповідальності за порушення вимог у сфері РРО, скоєних у період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року.
"Скажу чесно, я не впевнений, що ця редакція буде прийнятною для МВФ, оскільки ми за фактом порушуємо відразу три пункти: термін введення скасування 2% 01 серпня (а не 01 липня); залишаємо для більшості суб'єктів мораторій на перевірки; за фактом впровадження РРО переносимо до 1 жовтня (а не 1 липня)", – написав Железняк.
Отже, після нововведень малий та середній бізнес має збільшити податкові відрахування, а контролюючі органи знову зможуть ходити з перевірками. Проти повернення повного оподаткування виступає низка бізнес-асоціацій. Їхній головний аргумент: економічна ситуація все ще критична, втрати бізнесу становлять мільярди доларів – і зараз не час повертатися до повного оподаткування.