Податки та законодавство, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Податкова система України має величезну кількість проблем

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: податки

  Уряд ухвалив Національну стратегію доходів до 2030-го, в якій визнав необхідність кардинальної фіскальної реформи. Документ вимагав розробити МВФ, його також очікували в ЄС. Згідно зі стратегією, українська податкова система має величезну кількість проблем: неузгоджені ставки, роздуті пільги, відсутність ефективного контролю, корупційний тиск, неможливість відслідковувати реальні доходи тощо.

  0616_1461677925_mvf.jpg (.82 Kb)

  Щоб хоча б поступово відмовитись від кредитів і грантів партнерів та наблизитись до ЄС, Україні доведеться проводити болісну і кардинальну реформу. Ймовірно, вона розтягнеться на три роки і повноцінно розпочнеться вже після завершення війни. Але деякі кроки доведеться робити вже зараз.

  Проблеми є на всіх рівнях: несплата акцизів, трансфертне ціноутворення, ухилення від сплати податків середнім та великим бізнесом, система єдиного податку, яка спотворює конкурентне середовище та дає змогу приховувати реальний обіг. І якщо не вирішити ці проблеми, Україна не зможе відновитись після війни, забезпечити свою обороноздатність та стати рівнем партнером для ЄС.

  Про те, як у стратегії пропонують змінити правила для ФОПів і звичайних українців, читайте в першій публікації.

  Єдиний податок потрібно кардинально змінювати

  Спрощенкою користуються 1,7 млн підприємців. На першій групі перебувають 206,7 тис. ФОПів, на другій – 590,1 тис., решта (а це 985,6 тис. підприємців) – на третій. Це дані за сім місяців 2023-го. Як видно з таблиці, щороку кількість тих, хто користується спрощеною системою, зростає.

  "З позиції оподаткування бізнесу, режим спрощеної системи ставить під загрозу податкові надходження і впливає на ухвалення бізнес-рішень. Необов’язковість системи означає, що саме платники податків з найбільшими прибутками мають найбільший стимул обирати цю систему, що де-факто призводить до зменшення їхніх податкових зобов’язань", – йдеться в стратегії.

  Чинна система без жорсткого контролю призвела до того, що велика кількість підприємств приховує свої обороти для того, щоб залишатись на єдиному податку і не порушувати ліміти щодо доходу. Така система спотворює конкуренцію. Ті, хто працює чесно, вимушені платити повні податки. Тоді як бізнес, що користується схемами, платить менше і має перевагу.

  У ФОП є й інші переваги. Наприклад, вони звільнені від обов’язку вести облік товарних запасів за місцем їх реалізації. Система створювалась для підтримки малого бізнесу, однак у результаті перетворилась на масштабну і розгалужену мережу, якою користуються контрабандисти, підприємці, що приховують свої обороти. Реформа необхідна, впевнені в уряді.

  Перш ніж проводити реформу та посилювати вимоги, необхідно вплинути, щоб контролюючі органи не могли тиснути на підприємства, використовуючи свої повноваження. Мета змін – значно зменшити сферу та застосування спрощеної системи. Вони будуть поетапно впроваджуватися в період з 2025 до 2027 року.

  Підготували такі зміни:

  реєструвати ФОП не потрібно буде. Цей статус надаватимуть автоматично після відкриття в банку рахунку із статусом "для ведення підприємницької діяльності". А після закриття рахунку буде припинено і статус ФОП;
  ставки єдиного податку для юросіб третьої групи (зараз 5%) будуть поступово збільшувати до 18%. Процес збільшення триватиме три роки, а після трьох років юридичним особам взагалі заборонять користуватись єдиним податком;
  другу та третю групу ФОП об'єднають в одну. І вони будуть платити податки в розмірі від 3% до 17%. Ставка залежатиме від сфери діяльності (менше будуть платити торговці, більше – ті, що надають послуги). Підняття ставок також буде відбуватись поступово: впродовж трьох років;
  зменшать кількість сфер діяльності, які можуть перебувати на першій групі. Для об'єднаної другої групи буде обов'язковим використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО);
  для виробників сільськогосподарської продукції (юридичних осіб) ставки єдиного податку протягом трьох років будуть переглянуті в бік збільшення до 18%.
  Податки змінять і для фізосіб

  Податок на доходи фізосіб (ПДФО) в Україні становить 18% для всіх. Тобто ставка однакова і для тих, хто дійсно працює на мінімалці, і для українців, які заробляють сотні тисяч на місяць. Проблема полягає у відсутності дієвого контролю. Наприклад, у податкової немає інформації щодо того, які насправді суми проходять через рахунки українців. Це спонукає використовувати різні схеми і занижувати реальні доходи.

  Зараз податки зі своїх доходів платять 7,4 млн осіб. З них 1,4 млн мають дохід менше мінімалки. Від 6,7 тис. до 20,1 тис. грн заробляє 3,9 млн українців. 1,8 млн – від 20,1 тис. до 100,5 тис. грн. І тільки 88,5 тис. платників офіційно утримують понад 100,5 тис. грн. Крім того, що деякі роботодавці офіційно встановлюють зарплату нижче за фактичну, вони також спонукають своїх співробітників відкривати ФОПи та підписувати договір про надання послуг, а не оформлятись відповідно до трудового договору. Це дозволяє платити податок у 5%, а не 18% ПДФО та 1,5% військового збору.

  Серед майбутніх змін:

  введуть прогресивну шкалу (частина доходу може оподатковуватись зі значно вищою ставкою);
  переглянуть пільги з ПДФО;
  переглянуть систему повернення податків. Їх будуть повертати, якщо витрачати кошти на розвиток особистого трудового потенціалу, навчання дітей, створення або розширення власного бізнесу, самостійне поліпшення житлових та побутових умов, лікування та інше;
  Головне: податкова отримає доступ до банківської інформації українців. "Контролюючим органам буде надано можливість посилити контроль за доходами та витратами фізичних осіб шляхом надання контролюючим органам доступу до банківської інформації про рух коштів на рахунках платників податків", – йдеться в повідомленні.
  Це лише невелика кількість змін, які помітять усі українців. Крім того, необхідно реформувати ПДВ, акцизи, податки на прибуток. Детальніше про це читайте в наступних публікаціях OBOZ.UA.

  Головне, що уряд у своїй стратегії визнав – відновити економіку, забезпечити бюджетні потреби без кардинальних змін не вдасться. І наймані співробітники, і представники бізнесу, і податкова мають зрозуміти: ухилятися від сплати податків, давати та отримувати за це хабарі означає вбивати майбутнє держави. Якщо українці не почнуть жити за правилами, країні буде дуже важко вирішити власні проблеми.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Правила виготовлення та брендування промо продукції Правила виготовлення та брендування промо продукції
Промо-продукція відіграє ключову роль у будь-якій маркетинговій стратегії, будучи могутнім інструментом для залучення уваги до бренду та збільшення йо...
Команда Incrypted оголосила дату проведення Incrypted Conference 2024 Команда Incrypted оголосила дату проведення Incrypted Conference 2024
Криптомедіа Incrypted організовує один із найзнаковіших і наймасовіших криптоівентів уже вчетверте. Цього року Incrypted Conference відбудеться в нові...
Військторг – якісне спорядження за доступними цінами Військторг – якісне спорядження за доступними цінами
Військторг –  інтернет-магазин військового спорядження та амуніції. Пропонує великий вибір товарів для потреб військовослужбовців, мисливців та усіх, ...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми