В українському уряді працюють над значним збільшенням ставок деяких основних податків. Зокрема, йдеться про податок на додану вартість (ПДВ) та військовий збір, який можуть не лише підвищити, а й запровадити для фізосіб-підприємців (ФОПів), які перебувають на спрощеній системі оподаткування.
Про це повідомляє Forbes. Підтверджуючи таким чином отриману на початку травня інформацію з власних джерел про підготовку перерахунку основних податків.
Самі ж зміни хочуть провести через відповідний законопроєкт. Його готує Міністерство фінансів і, як очікується, до Верховної Ради документ внесуть наприкінці червня – на початку липня.
Як змінять ставки податків
Як зазначають аналітики, військовий збір в уряді планують підвищити з 1,5 до 5%. Аналогічну ставку в 5% можуть запровадити й для ФОПів.
Водночас рівень підвищення ПДВ ще дискутується. Тим не менш, поки найімовірнішим підвищенням є 2-3%. Наразі розмір цього податку становить 20%.
Втім, в даний момент остаточне рішення по цифрам ще не прийнято. Дискусія щодо них ще триває.
Навіщо підвищувати податки в Україні
Причиною ж для підвищення ставок основних податків, зазначається, є збільшення військових потреб. Таким чином, отримані від підвищення гроші планують спрямувати на оборону України від повномасштабної агресії Росії.
Зокрема, зазначається, що лише на додаткову мобілізацію необхідно близько 300 млрд грн. При цьому навіть без її врахування на закупівлю та ремонт військової техніки потрібно 400 млрд грн.
Скільки грошей може одержати Україна за рахунок підвищених податків
Загалом, за розрахунками аналітиків, підвищення ставки військового збору з 1,5 до 5% для найманих працівників (без урахування можливого запровадження військового збору для ФОПів) може принести бюджету додатково 90-100 млрд грн на рік. Водночас, зазначається:
підвищення ставки ПДВ на 1 процентний пункт (п.п.) дає близько 40 млрд грн додаткових річних доходів до бюджету;
підвищення ПДВ на 2 чи 3 п.п. принесуть додаткові 70-80 чи 100-120 млрд грн відповідно.
Втім, визнається, підвищення ставки ПДВ пригнічує споживання, тому збільшення надходжень зазвичай не є прямо пропорційним зростанню ставки податку. Крім того, посилення податкового тиску може посилити й бажання ухилитися від оподаткування.
Що особливо небезпечно у розрізі ФОПів. Адже при введенні 5% військового збору податкове навантаження на них збільшиться відразу вдвічі.