Необхідність анонсованого підвищення податків в Україні продиктована потребою забезпечити Сили оборони додатковими коштами. При цьому розуміння того, що такий крок стримуватиме економічне відновлення, зростання доходів громадян і потенційно нестиме ризики для макрофінансової стабільності, влада має. Проте, стверджується, іншого шляху наразі немає.
Про це розповів голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу"). Він зазначив: в іншому випадку країна зіткнеться зі значним дефіцитом коштів на поточне утримання війська, "що почне різко поглиблюватись під кінець року".
"Витрати на сектор безпеки і оборони складають не менше 180 млрд грн на місяць (тоді як в бюджеті враховано 140 млрд грн/міс). Вже зрозуміло, що ці видатки точно не зменшуватимуться у другій половині року за нинішньої інтенсивності бойових дій і розтягнення лінії фронту", – повідомив Гетманцев.
При цьому він наголосив: сам розрив у військових витратах виник у зв'язку з низкою причин. Зокрема через:
затримки з мілітарними поставками від партнерів на початку року;
менші планових видатки, "враховані при прийнятті бюджету на цей рік".
"Всі великі війни фінансуються з трьох джерел: внутрішні доходи (податки), запозичення, допомога партнерів. Поточне утримання війська ми фінансуємо виключно за рахунок внутрішніх ресурсів. Умовно – це податки і ОВДП. … Тому інших варіантів, ніж погодитись на пропозицію Кабміну підвищити окремі податки, збільшити відповідну податкову базу, а також розмістити більше ОВДП, що в т.ч. може передбачати емісію НБУ, особисто не бачу", – пояснив нардеп.
Зростання податків в Україні відтягувалося
Водночас, нагадав він, досі Україна уникала суттєвого підвищення податків. Зокрема, за рахунок того, що у 2024 році певний резерв було отримано після:
запровадження податку надприбутки банків;
зарахування військового ПДФО у повному обсязі до держбюджету;
детінізації.
"Втім, цей резерв все одно не закриває всієї потреби в обороні, і він уже врахований у розрахунках", – визнав Гетманцев.
Усім українцям кардинально підвищать податки
Нагадаємо: Кабмін затвердив для подальшого розгляду у Верховній Раді законопроєкт щодо підвищення податків. Зокрема, документ передбачає:
військовий збір запропонують збільшити з 1,5% до 5%, а також зобов'язати фізосіб-підприємців (ФОП) для його сплати (за різними ставками залежно від групи);
військовим збором обкладуть торгівлю нерухомістю та авто.
Військовий збір хочуть запровадити і на нерухомість. Платитимуть продавці – по 5% доходу від реалізації одного об'єкта протягом року.
У разі ж придбання легкових автомобілів, що підлягають першій державній реєстрації України, тобто. нових авто "з салону" та вперше ввезених з-за кордону, доведеться заплатити 15% від вартості машини. Це стосуватиметься як фізичних осіб, так і підприємств, установ та організацій. Винятком стануть лише випадки забезпечення легковими автомобілями осіб із інвалідністю.
Остаточне рішення ухвалюватиме вже парламент, і там обіцяють, що це станеться вже скоро. Загалом до держбюджету планують залучити 140 млрд грн.
Крім того, в Україні збільшили витрати на оборону у 2024 році на 495,3 млрд грн, у тому числі на оплату праці, військову техніку та будівництво фортифікаційних споруд. Для покриття додаткових видатків планується збільшити доходи бюджету на 214,5 млрд грн та фінансування за борговими операціями на 220 млрд грн.