В Україні постало питання чи не висуне Міжнародний валютний фонд (МВФ) вимоги до української влади оподаткувати, наприклад, депозити в інвалюті в українських банках.
Про це пише видання "Дзеркало тижня".
Проте експерти опитані виданням не вважають за можливе висунення МВФ такої умови.
"Вітчизняна банківська система за своїми обсягами не перевищує розміру економіки і перебуває у набагато кращому стані, ніж два роки тому. Що ще важливіше, сьогодні вона значно більш стійка, ніж напередодні кризи 2008–2009 роки", - говорить Роман Шпек.
"Основна маса фінансових проблем України полягає в стані державних фінансів, а не фінансів банківської системи, що неодноразово підтверджувалося звітами місії МВФ. І на відміну від Кіпру, проблеми українського бюджету ніяк не пов'язані із ситуацією в банківській системі", — наголосив він.
Крім того, у Кіпру є серйозне обмеження - влада острова не має власної валюти і не може проводити самостійну емісію коштів для рекапіталізації банківської системи, що вимагає підтримки.
"Відмінність ситуації України і Кіпру в тому, що Кіпр як член єврозони не може рекапіталізувати свої банки з допомогою монетарної емісії — цей інструмент перебуває в руках ЄЦБ. В Україні ж у 2008–2009 роках рекапіталізація системних банків саме й відбувалася за рахунок монетарної емісії", — пояснює Дмитро Сологуб, начальник відділу аналізу і досліджень "Райффайзен Банку Аваль".
Українські банки, нагадаємо, сьогодні також платять відсотки за валютними депозитами за рахунок бюджету — відчуваючи нестачу валюти, Мінфін позичає її у фінустанов за ставками набагато вищими ринкової вартості долара (8,25% річних за валютними і 9,1% — за індексованими облігаціями на аукціоні 19 березня).
Тим часом ультиматум ЄС Кіпру про списання депозитів — це чіткий сигнал для економік, що розвиваються, і насамперед для російських і українських еліт — ЄС і МВФ нині не до нас. І рятуватися потрібно власними силами, не сподіваючись на фінансову підтримку ззовні.
"Запровадження податку на депозити пов'язане, швидше за все, з європейськими уявленнями про домінування в банківській системі Кіпру російських депозитів. А рятувати російські гроші своїм коштом європейці не хочуть", — пояснює генеральний директор Platinum Bank Грег Краснов.
Як повідомлялося раніше, влада Кіпру дійшла згоди з Єврогрупою та МВФ щодо ставок одноразового податку на депозити в банках країни - вклади на суму понад 100 тисяч євро в найбільшому банку країни Bank of Cyprus можуть обкласти податком за ставкою 20%.
Як відомо, місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) працюватиме в Україні з 27 березня по 10 квітня.