В Україні цього року стартує «Велика приватизація-2024». 23 липня 2024 року Фонд державного майна України провів публічну презентацію проєкту.
За словами першої віце-прем'єр-міністерки — Міністерки економіки України Юлії Свириденко, велика приватизація відкриває можливості для нових інвестицій, необхідних для відбудови та модернізації нашої країни.
Як стверджує Голова ФДМУ Віталій Коваль, кумулятивний ефект буде значно більшим за ціну продажу активів, адже на кожну гривню вартості майна нові власники вкладають 4 грн у модернізацію, створюючи нові робочі місця, сплачуючи податки та генеруючи більше доданої вартості.
«У форматі великої приватизації Фонд не лише пропонує інвесторам потужні активи, але й гарантує максимальний рівень прозорості процесу, — зазначив Голова ФДМУ Віталій Коваль, відкриваючи захід. — Вперше в історії України велика приватизація відбуватиметься повністю онлайн на платформі „Прозорро.Продажі“. Це забезпечить рівні можливості для учасників. Через відкриті аукціони ми прагнемо залучити ефективних власників, здатних модернізувати підприємства та підвищити їхню конкурентоспроможність на глобальному ринку. Адже кожен приватизований об’єкт — це потенціал для інновацій, створення нових робочих місць та збільшення податкових надходжень. Велика приватизація — це не лише великі інвестиції в окремі об’єкти, а й внесок у майбутнє всієї країни».
Серед Топ-5 об’єктів, які будуть виставлені на торги цього року:
Готель «Україна»: 4-зірковий готель у самому серці столиці, стартова ціна — понад 1 млрд гривень. Аукціон відбудеться 18 вересня 2024 року.
АТ «Об'єднана гірничо-хімічна компанія»: Найбільше в Україні підприємство з видобування та збагачення титанових руд, стартова ціна — майже 3.9 млрд гривень. Аукціон призначено на 9 жовтня 2024 року.
ТОВ «Аерок»: Провідний виробник газобетонних виробів з виробничими потужностями у Київській та Львівській областях.
ТОВ «Демурінський ГЗК»: Гірничо-збагачувальне підприємство, що розробляє Вовчанське родовище титану та цирконію.
ТОВ «Інвестиційний союз «Либідь» (ТРЦ «Ocean Plaza»): Один з найбільших торгово-розважальних центрів Києва.
Гроші від цих об’єктів спрямовують до державного бюджету, а самі об’єкти для приватизації Фонду держмайна передає Міністерство економіки.
Загалом, спікери на цьому заході зійшлися в думці щодо того, що в людей з’явилася довіра до системи «Прозорро». Окрім того, експерти сподіваються, що ця велика приватизація зацікавить й іноземних інвесторів.
На думку голови правління «Прозорро. Продажі» Сергія Бута, велика приватизація точно буде корисною для держави.
«Дійсно, йдеться про мільярди гривень. Та чи багато чи мало? Країна зараз потребує будь-якого додаткового ресурсу, він точно не буде зайвим, але дійсно, гроші — не ключове. Це і додаткові робочі місця, це і податки, як в центральний бюджет, так і в місцевій бюджет. Ми бачили, наприклад, коли після аукціону, після приватизації, інвестор залучає інвестиції і розширяє бізнес, який вже існує.
Ми бачимо успішні кейси, коли, наприклад, підприємства перепрофілюються. Там, де було занедбана адміністративна будівля у Львові, її переоблаштували під ательє, і це знову ж таки, це база для розвитку бізнесу, це робочі місця, це податки. Саме через приватизацію покращується інвестиційна привабливість країни", — сказав Бут.