В Україні пенсіонери зі статусом чорнобильця до кінця дії воєнного стану, зокрема у 2025 році, отримуватимуть доплату до пенсії. Сума надбавки дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – 2361 грн.
Відповідну норму внесено до держбюджету на 2025 рік. Цей законопроєкт (№ 12000) уже ухвалений депутатами Верховної Ради в другому читанні та очікує на підпис президента.
Водночас, згідно з бюджетом-2025, "чорнобильська" пенсія виплачуватиметься з обмеженнями. Її отримають лише ті пенсіонери, які постійно проживають у зонах відселення та проживали чи працювали там із 1986-го по 1993 рік.
Тобто ті пенсіонери, що переїхали до зони відчуження після 1993 року, виплати не отримають. Не збільшуватимуться і пенсії тих чорнобильців, які продовжують працювати після настання пенсійного віку.
Крім того, якщо пенсіонер залишає постійне місце проживання у зоні відселення та реєструється за її межами, надання виплати припиняється. Для цього Пенсійний фонд у 2025 році регулярно перевірятиме дані з державних реєстрів для підтвердження права на продовження виплат.
Рішення обмежити "чорнобильські" пенсії ухвалили через те, що українці масово нібито селяться у Чорнобильській зоні, після чого через суд "вибивають" собі збільшення пенсій. З початку повномасштабної війни в зоні ЧАЕС формально з'явилося понад 135 тис. "нових поселенців". Виплати їм пенсій коштують бюджету 15 млрд грн на рік.
Як повідомила заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак, правоохоронці встановили, що задля отримання виплат люди з інших територій спеціально "прописуються" в населених пунктах, розташованих у зоні радіаційного забруднення. "Поселяються" вони у непридатних для життя будинках і часто по кілька десятків людей на одну адресу.
Нагадаємо, станом на 1 квітня 2024 року в Україні налічувалося 639 тис. пенсіонерів, які мають статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи (загалом у країні – 10,5 млн пенсіонерів). За даними Пенсійного фонду, найбільше пенсіонерів-чорнобильців у Київській області – 206 тисяч. У Житомирській області – 89 тисяч, у Рівненській – 94 тисячі.