Робота. Зарплата. Пенсії, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

В Україні змінили правила працевлаштування людей з інвалідністю

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: робота, інвалідність

    Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який зобов'язує органи влади працевлаштовувати осіб із інвалідністю на рівні приватного сектору. Роботодавцям пропонують вибір: створювати робочі місця або сплачувати цільовий внесок для підтримки працевлаштування таких осіб.

    1540_1464708.jpg (68.72 Kb)

    Йдеться про законопроєкт №5344-д. Документ за авторством Галини Третьякової (Комітет з питань соцполітики та захисту прав ветеранів) було ухвалено Верховною Радою у другому читанні 15 січня 2025 року (228 голосів).

    27 лютого законопроєкт отримав підпис глави держави, про що свідчить картка документа на сайті парламенту. Більшість нових правил набере чинності з 1 січня 2026 року.

    Законопроєкт є євроінтеграційним, тобто необхідним для вступу України до ЄС. Також документ імплементує пункти g) та i) статті 27 "Праця та зайнятість" Конвенції ООН про права осіб із інвалідністю.

    Нові правила працевлаштування людей з інвалідністю: що зміниться

    Законом передбачено кілька ключових нововведень, покликаних збільшити кількість робочих місць для осіб з інвалідністю, а також створити умови для їх адаптації на робочому місці. Згідно з новими правилами, всі роботодавці – як приватні, так і публічні – мають забезпечити певний відсоток робочих місць для осіб з інвалідністю:

    1 робоче місце для компаній, де працює від 8 до 25 осіб;
    4% від загальної кількості робочих місць для підприємств із кількістю працівників понад 25 осіб;
    2% для підприємств, які займаються реабілітацією, навчанням чи доглядом за людьми з інвалідністю.
    Якщо роботодавець не має можливості створити робочі місця для осіб з інвалідністю (наприклад, через високий рівень виробничих ризиків або специфіку діяльності), він сплачуватиме цільовий внесок до спеціального фонду. Зібрані кошти будуть спрямовані на фінансування програм підтримки та працевлаштування людей з інвалідністю, а також на облаштування робочих місць з урахуванням потреб.

    Законом також передбачено комплекс заходів, спрямованих на заохочення роботодавців до створення робочих місць для осіб з інвалідністю:

    компенсація витрат на облаштування робочих місць: роботодавці зможуть отримувати державну підтримку для створення так званих "розумних" робочих місць адаптованих до фізичних можливостей працівників;
    соціальний супровід на робочому місці: люди з інвалідністю зможуть отримувати послуги соціального супроводу, у тому числі за допомогою персональних помічників та перекладачів жестової мови;
    професійна адаптація: закон стимулює залучення приватних агенцій з працевлаштування людей з інвалідністю, а також фінансування їхнього навчання та перепідготовки.

    Компенсації та пільги можуть отримувати не лише підприємства, засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, а й будь-які компанії, які виконують встановлені квоти на працевлаштування таких осіб.

    Також передбачено можливість зменшення цільового внеску шляхом закупівлі товарів та послуг у підприємств, які створюють робочі місця для людей з інвалідністю. Планується, що після набрання чинності цим законом значно зросте рівень зайнятості серед осіб з інвалідністю.

    Згідно з європейською практикою, понад 50% людей з інвалідністю у країнах ЄС працевлаштовані. В Україні ж цей показник поки що становить близько 16%. Ухвалений закон має наблизити Україну до європейських стандартів у сфері інклюзії.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці
Що робити, коли життя несподівано змінює маршрут, а майбутнє стає розмитим? Як знайти себе, якщо опори більше немає, а університетський диплом чи попе...
Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах? Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах?
Усім відомо, що традиційне куріння сигарет супроводжується характерним димом і неприємним запахом, який залишається на одязі, у приміщеннях та на воло...
"Дарниця" визнала підвищення цін на 120% за час війни, але звинувачує інших у дорогих ліках
Представниця фармацевтичного гіганта "Дарниця" Катерина Загорій в інтерв'ю визнала, що за останні роки компанія підвищила ціни на свої препарати на 12...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми