Робота. Зарплата. Пенсії, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

На держслужбовців чекають зміни в оплаті праці

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: зарплати чиновників

    В Україні уріжуть премії чиновникам і обмежать їх не більше ніж 30% від основної зарплати. Систему призначення окладів посадовим особам також переглянуть, а частину вакантних посад скоротять. Водночас, не зважаючи на чисельні маніпуляції в соцмережах, підвищення зарплат посадовців не передбачається.

    6315_working_book_ukraine.jpg (.52 Kb)

    Очікується, що реформа має запуститися вже з 1 квітня 2025 року, законопроєкт уже пройшов обидва читання у Верховній Раді, але ще не підписаний спікером і президентом. Йдеться про євроінтеграційний проєкт закону № 8222 про реформу оплати праці держслужбовців. Верховна Рада затвердила його у другому читанні 11 березня 2025 року 259 голосами (поіменне голосування дивіться нижче на цій сторінці).

    Ініціатором документа є Кабінет міністрів, законопроєкт зареєстрований у Раді ще з 2022 року. Перше читання документ пройшов ще 28 липня 2023 року, тоді ж продовжено термін його підготовки до другого читання.

    Законопроект є одним із "маяків" європейської програми допомоги Ukraine Facility з дедлайном 1 кварталу 2025 року. Раніше про це нагадувала і голова профільного комітету ВР з питань державної влади Олена Шуляк. "Кожен транш – це не просто допомога, а винагорода за виконані зобов'язання", – пояснила вона.

    За словами Шуляк документ встановлює низку оновлений правил. Зокрема:

    запроваджує єдині підходи до оплати праці держслужбовців через класифікацію посад;
    запроваджує систему грейдів (оплата за рівнем складності й відповідальності);
    зменшення надбавок і премій, щоб оклад складав більшу частину зарплати (модель 70/30);
    оптимізація чисельності держслужбовців (скорочення вакантних посад).
    При цьому документ взагалі не передбачає підвищення зарплат чиновникам, завірила нардепка. "Це рамковий закон, який лише унормовує питання оплати праці, і це одна з вимог Ukraine Facility. І головне: змін до держбюджету не було, а отже, й додаткових витрат на зарплати чиновникам теж", – пояснила Шуляк.

    Натомість цей законопроєкт, за її словами, має встановити нові принципи щодо оплати праці. В першу чергу саме урізати премії та надбавки.

    Що змінює законопроєкт 8222 про оплату праці держслужбовців

    Законопроєкт, як зазначають у "Судово-юридичній газеті", встановлює два основні види зарплат чиновників. Це "стійка заробітна плата", до якої входить посадовий оклад, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг, і "варіативна заробітна плата", до якої входять премії за результатами щорічного оцінювання, а також місячні та квартальні премії.

    Загальний розмір премій, які може отримати державний службовець протягом року, не може перевищувати 30% фонду його стабільної заробітної плати за рік. Розмір місячної премії при цьому не може перевищувати 30% розміру його посадового окладу за фактично відпрацьований час протягом місяця, за який виплачується премія.

    А ось розмір квартальної премії лімітується інакше. Він не може перевищувати 90% розміру посадового окладу за фактично відпрацьований час за квартал, за який виплачується премія.

    Окрема категорія – гарантійні та компенсаційні виплати. Вони не належать до жодного з видів зарплат і включають, зокрема, компенсації за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу, що виплачується з наданням щорічної основної відпустки.

    Закон регулює не лише премії, а й самі зарплати. Так, мінімальний розмір посадового окладу в державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст, районів у містах, у разі ухвалення закону становитиме не менше ніж 2,5 розміру прожиткового мінімуму, тобто не менше ніж 7570 грн станом на 2025 рік.

    Загалом розміри посадових окладів встановлюються з урахуванням каталогу типових посад і критеріїв. Також зазначається, що вони мають бути порівнянні з рівнем оплати праці на аналогічних посадах у приватному секторі. "Зіставлення рівня оплати праці на типових посадах державної служби з рівнем оплати праці у приватному секторі в Україні проводиться щороку НАДС, під час підготовки проєкту схеми посадових окладів", – ідеться в нових правилах.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми