Працевлаштуватися в країні можна через робочу візу або тимчасовий захист.
Станом на 2024 рік, Португалія прийняла близько 60 000 українських біженців. Наші співвітчизники обирають ту країну через м'який клімат, багату культуру та хорошу соціальну підтримку. Дізнайтеся, чи є робота в Португалії для біженців з України, скільки можна заробити в країні.
Раніше ми говорили про те, в якій країні найвищі зарплати в ЄС.
Робота для українців у Португалії - хто і як може працевлаштуватися
Законодавство країни прописано так, що отримати офіційну роботу можуть тільки два типи людей - ті, які мають статус тимчасового захисту, і ті, хто оформив робочу візу. У першому випадку українцям краще одразу після отримання статусу зареєструватися в IEFP. Це відомство, де можна пройти навчання тієї чи іншої професії, записатися на курси мови і навіть попросити про допомогу в пошуку роботи.
ВАЖЛИВО: якщо у вас немає права на тимчасовий захист, ви можете тільки зробити робочу візу. Це обов'язково для всіх, крім громадян Швейцарії, і тих країн, що входять до Європейського союзу та Європейської економічної зони.
Робоча віза також робиться не одразу - спершу вам потрібно знайти роботу самостійно або через центр професійної підготовки IEPP, потім укласти контракт із компанією або роботодавцем. Потім він, роботодавець, від вашого імені подає запит до органів праці. Якщо всі етапи будуть виконані правильно, і відповідні португальські інстанції схвалять заявку, то вважайте, що робота в Португалії майже у вас у кишені - можете починати робити візу.
Існує кілька видів робочих віз у Португалії:
стандартна - звичайний ВНП, який дають на 12 місяців і можна продовжити на п'ять років;
для самозайнятих - для тих, у кого дохід ззовні (наприклад, онлайн), а не від португальських компаній;
для людей із високою кваліфікацією, до них належать науковці, викладачі, інженери, медики;
для культурних діячів - артистів, художників, яких визнала влада Португалії;
для працівників сфери технологій;
для тих, хто отримав запрошення працювати в галузі досліджень або освіти.
Крім того, є ще два документи, які видають тільки тим, хто не живе в ЄС. Перший називається "синій паспорт". Його можуть отримати люди, які володіють корисними для європейських компаній навичками. Другий - віза у сфері діджитал-технологій, маючи яку, віддалена робота в Португалії для українців стає реальною, можна жити і працювати на території країни.
Яка є робота в Португалії від прямих роботодавців і від агентств
Робота для російськомовних у Португалії, а також для людей з України, які говорять українською мовою, може бути різною. Більшість роботодавців вимагають знання англійської та португальської, відповідно, якщо ви не володієте цими мовами, про кар'єрне зростання говорити не доведеться. Проте працівники з високою кваліфікацією можуть знайти собі посаду в IT, а також компаніях, які займаються системним адмініструванням і мережевою безпекою. Так само для Португалії затребувані медики, але необхідно підтвердити диплом. Якщо вам вдасться отримати роботу у великій компанії на одній з перерахованих вище посад, зможете розраховувати на зарплату від 1000 до 1500 євро.
Робота перукарем у Португалії вважається низькокваліфікованою, як і будь-яка інша у сфері послуг. Однак і там можуть працевлаштуватися українці, а також отримати посаду в галузі готельного господарства, догляду за хворими та людьми похилого віку або на будівництві. Якщо подивитися на сферу праці, то можна швидко зрозуміти, яка робота затребувана в Португалії зараз. У 2024 році багато українців прибирали номери в готелях, мили посуд і чистили овочі в кафе.
Декому вдалося отримати посаду няні в сім'ї та доглядати за дитиною. Схожа тенденція зберігається і зараз - новоприбулі в країну українські біженці без високої кваліфікації, цінної для держави, отримують роботу саме в таких галузях із зарплатнею в 700-800 євро.
Ви можете не користуватися послугами посередників, а спробувати зв'язатися з роботодавцем самостійно, вивчивши вакансії на сайтах Emprego або Indeed.