Зараз в Україні найнижча мінімальна зарплата в Європі – 170 євро. Молдова, яка ще кілька років тому мала найменші зарплати в Європі, встановила мінімалку на рівні 285 євро. Цей показник у 3,8 раза менший, ніж у сусідній Польщі, але все одно більший, ніж в Україні.
Про це йдеться в публікації. Як йдеться у даних Євростату, найнижча мінімальна зарплата серед країн ЄС у Болгарії – 551 євро. А найбільша у Люксембурзі – 2638 євро. Поза межами Європи є низка країн, де мінімалка навіть менша, ніж в Україні.
Нині 30 із 38 країн ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку) мають законодавчо встановлену мінімальну заробітну плату, мінімальна заробітна плата також існує у більшості країн з економікою, що розвивається, які не входить до ОЕСР. У восьми країнах ОЕСР, де законодавчо встановлений мінімум не визначено (Австрія, Данія, Фінляндія, Ісландія, Італія, Норвегія, Швеція та Швейцарія), колективні договори на рівні галузей або професій включають фактичні мінімальні розміри заробітної плати для значної частини робочої сили.
Середній показник мінімалки для ОЕСР – 55% від середньої зарплати. В Україні станом на зараз цей показник становить лише близько 33% середньої зарплати. Без підвищення мінімалки найближчим часом рівень бідності серед тих, хто працює, тільки зростатиме. При цьому таке рішення також негативно вплине й на рівень тінізації зарплат. Роботодавцям доводиться підвищувати зарплати, а разом із середньою зарплатою має зростати й мінімалка.
Країни ЄС, визначаючи рівень мінімальної зарплати, орієнтуються на Директиву 2022/2041. Коли Україна стане членом Євросоюзу, вона так само має виконувати передбачені вказаним документом вимоги. "Держави-члени мають використовувати індикативні еталонні значення, щоб керувати їхньою оцінкою адекватності встановленої законом мінімальної заробітної плати. З цією метою вони можуть використовувати орієнтовні контрольні значення, які зазвичай є на міжнародному рівні, такі як 50-60% середньої заробітної плати, та/або орієнтовні контрольні значення, що застосовуються на національному рівні", – йдеться в документі.
Такими національними орієнтирами можуть бути порівняння мінімальної зарплати з порогом бідності та купівельною спроможністю мінімальної заробітної плати. Якщо станом на зараз використовувати "норматив" у 50-60% від середньої зарплати, то мінімалка була б на рівні 12,2-14,6 тис. грн.