В Україні загострюється нестача кадрів на тлі демографічної кризи, скорочення населення та масової міграції. Найважче наразі знайти роботу внутрішньо-переміщеним особам (ВПО), людям з інвалідністю, українцям віком 50+ і жінкам з маленькими дітьми.
Про це розповіла заступниця міністра соціальної політики Дар'я Марчак в аналізі для Forbes. За її словами, за роки війни кількість працездатного населення в Україні скоротилася більш ніж на чверть.
Причиною цього є – міграція, мобілізація та природне старіння населення. За даними Інституту демографії, коефіцієнт народжуваності нині становить критично низькі 0,9 дитини на жінку, тоді як для відновлення поколінь потрібно щонайменше 2,2.
За словами Марчак, у цих умовах бізнесу доведеться адаптуватися до нової реальності: поступового зростання середнього віку працівників, зменшення кількості молоді та переорієнтації на нові резерви робочої сили. Експертка зазначила, що в Україні ще є значний потенціал робочої сили серед людей економічно активного віку, які поки що не залучені до ринку, серед них основні групи:
внутрішньо переміщені особи (ВПО);
люди з інвалідністю;
досвідчені працівники віком 50+;
студенти, пенсіонери та ветерани;
молоді матері з малими дітьми.
Проблеми з працевлаштуванням саме цих категорій громадян найгостріші. Причинами є, як реальний розрив між навичками працівників і потребами роботодавців, так і глибоко вкорінені стереотипи щодо віку, стану здоров'я або соціального статусу.
"Нам потрібно змінити підхід до найму: навчити HR-фахівців розпізнавати не обмеження, а можливості", – підкреслила Марчак. Вона закликає долати бар'єри у вигляді упередженого ставлення до людей старшого віку чи з інвалідністю, які часто помилково вважаються "неперспективними".
Ключ до відновлення трудового потенціалу за її словами, це програми перенавчання і підвищення кваліфікації, адаптовані до потреб конкретного регіону, адже важливо не просто навчати, а надавати навички, які реально потрібні локальному ринку. Україна вже входить у фазу хронічного дефіциту робочої сили. Без активного залучення всіх верств населення до економічної діяльності відновлення країни після війни буде ускладнене.
Мінсоцполітики наголошує, що майбутнє ринку праці за інклюзивністю, адаптивністю та гнучкістю. Адже, це вимога часу і шанс для оновлення трудових стратегій в усіх секторах економіки.