Виплати українських пенсіонерів з тимчасово окупованих територій (ТОТ) будуть зберігатися, не в Ощадбанку, а на їхніх рахунках у Пенсійному фонді України (ПФУ). Отримати кошти зможуть лише пенсіонера або їхні спадкоємці. Загалом йдеться про суму в 10 мільярдів гривень.
Як повідомили в Міністерство соціальної політики України, згідно з ухваленим Верховною Радою законом "Про Державний бюджет України на 2025 рік", кошти, які були відкладені для виплати пенсій для жителів ТОТ Луганської та Донецької областей, мають зберігатися в Пенсійному фонді України. З огляду на це, уряд підготував проект спеціальних правил (постанови), які визначають, як саме ці кошти перейдуть з Ощадбанку до ПФУ
Наголошується, що всі пенсіонери, які пройшли фізичну ідентифікацію, продовжують отримувати виплати від держави. При цьому з деякими з них не було жодного зв'язку, вони не користувалися своїми рахунками і ніяк не взаємодіяли з Ощадбанком.
"Ці люди також тривалий час (щонайменше рік) не користуються грошима зі своїх пенсійних карток. Через це їхні пенсійні кошти накопичуються в Ощадбанку, який мав би ці пенсії виплачувати. Вже на 1 жовтня 2023 року в Ощадбанку накопичено понад 10 мільярдів гривень", – зазначили в Мінсоці.
З огляду на це Ощадбанк використовував пенсії частини цих пенсіонерів для власних операцій. Тому перенесення грошей до ПФУ зробить пенсійну систему фінансово стабільнішою. Але дана норма стосується коштів не всіх пенсіонерів, а тільки тих, хто відповідає всім висунутим умовам:
є внутрішньо переміщеними особами (ВПО) з ТОТ Донецької, Луганської областей (чи раніше були були ВПО з ТОТ Донецької, Луганської областей, які окуповані до 24.02.2022);
отримували пенсію як ВПО до повномасштабного вторгнення;
не користувались пенсійним рахунком (карткою) понад 1 рік;
або не проходили фізичну ідентифікацію в АТ "Ощадбанк" протягом шести місяців з дати, коли це мало бути зроблено.