В Україні проведуть масштабну перевірку прокурорів, які отримали статус інвалідності. Перевірять майже всіх, хто залишився працювати в органах прокуратури і має відповідний статус, а це майже 350 осіб.
Про це 15 липня оголосив генеральний прокурор Руслан Кравченко. За його словами, рішення про перевірку ухвалено на тлі значного суспільного резонансу, що триває вже дев'ять місяців, бо питання "не вирішене".
Звільнені від перевірки:
прокурори, які мають інвалідність з дитинства;
особи, які зазнали невідновлюваних втрат для здоров'я;
ті, хто має онкологічні захворювання;
особи з інвалідністю внаслідок війни.
Кравченко також нагадав, що згідно із законодавством, генпрокурор не має повноважень одноосібно звільняти прокурорів у таких випадках, як масові отримання статусу інвалідності. Звільнення відбувається тільки на підставі рішення КДКП.
Деталі
В органах прокуратури залишилося 484 прокурори з інвалідністю;
41 особа подала заяву на звільнення за власним бажанням, Кравченко їх задовольнив.
Таким чином, 348 прокурорів чекають на рішення дисциплінарної комісії.
"Розумію, що серед них можуть бути особи, чий статус у результаті перевірки буде підтверджено. При цьому встановлені факти недоброчесності не повинні ставити хрест на авторитеті всіх прокурорів", – резюмував Кравченко.
Навіщо прокурорам фейкова інвалідність
Чинні законодавчі норми дають можливість прокурорам виходити на пенсію, навіть не досягнувши 40-річчя. Так:
якщо прокурор має інвалідність, йому достатньо мати лише 10 років стажу;
до цього стажу можуть порахувати половину періоду навчання у виші;
у підсумку ледь досягнувши 30-річчя, прокурори можуть виходити на пенсію.
В Україні вже перевірили 1692 чиновника, які оформили собі інвалідність. Виявилося, що насправді підстав для неї немає в кожному четвертому випадку (445 скасованих статусів), а ще в 226 випадках змінили групу, йдеться в даних МОЗ. Серед них були і прокурори.
Однак незважаючи на виявлені порушення, чимало посадовців прокуратури продовжують працювати й отримувати і пенсію, і зарплату – цього не забороняє закон. Тому лише перевіркою інвалідності змінити ситуацію не вдасться.
Потрібно змінювати законодавство: як мінімум заборонити прокурорам одночасно отримувати пенсію за вислугу років і зарплату. Ба більше, важко пояснити й особливе право прокурора – отримувати надзвичайно ранню прокурорську пенсію завдяки інвалідності.
Як повідомляв голова податкового комітету Данило Гетманцев, законопроєкт про скасування спецпенсій для прокурорів, суддів і держслужбовців, які отримують виплати в десятки й сотні тисяч гривень, уже пройшов розгляд у комітеті соцполітики і рекомендованийдо розгляду у Верховній Раді.
Гетманцев нагадав, що спецпенсії з'явилися в Україні ще в ранні 1990-ті роки, коли відповідні закони передбачали пенсії на рівні 90% від заробітної плати. Тоді це не виглядало абсурдно, адже зарплата становила кілька десятків доларів. Але вже пізніше, коли статуси закріпилися і суди почали масово відновлювати ці пенсії, це перетворилося на систему "феодальних привілеїв".
"Потрібно нарешті зробити реформу – не імітувати її, не прикрашати статистику, а дати всім гідну модель. Залежну не від зв'язків, а від стажу, зарплати і внесків", – резюмував Гетманцев.