Військовослужбовці та їхні родини можуть оформити пенсію через Пенсійний фонд або силові відомства залежно від категорії служби. Звернення можливе особисто або онлайн, а ключовим фактором є наявність необхідного стажу, інвалідності або права по втраті годувальника.
Про процедуру оформлення розповів Пенсійний фонд України (ПФУ). Військову пенсію можуть отримати:
особи, які звільнені зі служби (за наявності достатньої вислуги років або інших підстав);
військовослужбовці строкової служби та прирівняні до них категорії;
особи з інвалідністю, отриманою під час виконання службових обов’язків;
члени сімей загиблих (померлих) військовослужбовців – у разі втрати годувальника.
Пенсії призначаються відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Військовослужбовці строкової служби, особи з інвалідністю, а також члени сімей, які претендують на пенсію в разі втрати годувальника, мають подавати заяву:
особисто до територіального органу Пенсійного фонду України (ПФУ);
онлайн через вебпортал електронних послуг ПФУ.
Це правило стосується також тих, хто постраждав у ході бойових дій після 24 лютого 2022 року, або під час виконання завдань у межах воєнного стану. Інші категорії військових (зокрема кадрові військовослужбовці, контрактники), а також члени їхніх родин, звертаються не безпосередньо до ПФУ, а через відповідний структурний підрозділ силового відомства за останнім місцем служби. Наприклад:
через ТЦК СП;
або через військову частину / відомство (МОУ, МВС, МНС тощо).
Ці установи допомагають зібрати пакет документів та самостійно передають їх до Пенсійного фонду. "Військовим не потрібно бігати по інстанціях, як це роблять цивільні, цим займаються відповідні органи", – пояснює пенсійний експерт Сергій Коробкін.
Навіть під час проходження служби можна оформити пенсію по інвалідності або за віком (для учасників бойових дій: 55 років для чоловіків, 50 для жінок). У такому випадку потрібно:
подати заяву до ПФУ (особисто або онлайн);
дочекатися рішення — за умови наявності необхідного страхового стажу.
Після звільнення можна повторно звернутися для призначення пенсії за військовим законом. Для подачі заяви необхідно підготувати:
паспорт або ID-картку;
документи, що підтверджують інвалідність / статус учасника бойових дій;
довідку про склад сім’ї (у разі пенсії по втраті годувальника);
довідки з місця служби (у разі звернення через силове відомство);
реквізити для зарахування виплат.