Середня зарплата українського науковця становить лише 12-15 тисяч гривень, однак у межах великих проєктів із бізнесом або міжнародними грантами деякі вчені отримували до мільйона гривень на місяць. Такі виплати фіксувалися у сферах інженерії, ІТ та розробок для оборонної промисловості – саме там попит на науку перетворюється на реальні гроші.
Про це розповів заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов в коментарі ЗМІ. За його словами, українські вчені отримують одну з найнижчих середніх зарплат серед держсектора.
Базовий оклад у розмірі 12-15 тисяч гривень на місяць для фахівця з вищою освітою, ступенем і досвідом – це рівень, який відверто не відповідає значущості професії. Втім, в окремих випадках, коли йдеться про великі міжнародні гранти чи співпрацю з бізнесом, оплата може бути значно вищою.
Денис Курбатов наводить приклад з власного досвіду, коли в Сумському державному університеті, очолюючи науково-дослідну частину, він бачив зарплати науковців, що в окремі місяці сягали мільйона гривень. Але такі приклади — винятки з правил, пов’язані з виконанням масштабних проєктів у сфері інженерії, ІТ, розробки обладнання або оборонної продукції.
Додаткові джерела фінансування надходять також через участь у грантових програмах, таких як "Горизонт Європа" та інші. За словами, Курбатова, такі проєкти дають змогу науковцям отримувати конкурентоспроможну зарплату, розвивати нові напрями досліджень, а також, що не менш важливо – не виїжджати за кордон у пошуках кращого життя. Але, знову ж таки, можливості залучення до таких проєктів має лише частина наукових установ.
Уже цього року у бюджеті закладено додаткових 155 мільйонів гривень на формульне фінансування найкращих наукових закладів у аграрному та суспільному секторах. Реформа охоплює й інші напрями – технічний, природничий, біомедичний, гуманітарний та безпековий.