Жителі Донбасі, які хочуть жити на непідконтрольною території і отримувати українську пенсію, можуть домагатися своїх виплат за рішенням суду: приїхати на підконтрольну територію, укласти договір з адвокатом.
Про це заявила юріст Луганської правозахисної групи Наталя Целовальниченко.
Юрист впевнена, що перешкод для отримань пенсій тим, хто залишився в окупації, немає. Але, далеко не у всіх є така можливість.
Пенсійний фонд України (ПФУ) заявляє, що однією з перешкод для виплат є те, що ПФУ не має доступ до "пенсійних справам", які залишилися в окупації. Але Целовальниченко зазначає, що "пенсійні справи" можна отримати в електронній формі. Крім того, частина пенсіонерів сама привозить свої справи із зони АТО, проте в ПФУ їх приймати відмовляються.
"Є рішення Конституційного суду: незалежно від цього, де людина проживає, він має право на отримання пенсії. Є рішення Європейського суду з прав людини. Про це вже десятки разів говорили. Коли наша правозахисна група звернулася до Пенсійного фонду з цього питання, там пояснили: єдиною перепоною є законодавче закріплення виплат за місцем проживання людини", - розповідає експерт.
Правозахисник нагадує, що зараз функції підрозділів ПФУ, які залишилися на території АТО, виконують на підконтрольній території. Наприклад, Пенсійний фонд в місті Сєвєродонецьку (Луганська обл.) Виконує функції контролю відрахувань тим пенсіонерам, які прив'язані до відокремлення в нині непідконтрольних Луганську. У той же час ті функції, які стосуються виплати пенсій, вони, за словами юриста, "чомусь Пенсійному фонду в Сіверськодонецьку не передали".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ЄС відповіли Україні на свою "зраду" через російський газ
Якщо "відв'язати" пенсійні виплати від місця проживання, Пенсійний фонд буде функціонувати як єдина система для всієї України, з'явиться можливість запитувати електронні версії пенсійних справ і відновити виплати.
"Дуже важливо тут передбачити проблеми тих людей, які фізично не в змозі виїхати на підконтрольну територію. Зараз в нашу правозахисну групу дуже багато таких пенсіонерів звертається. Їх родичі не може вирішити цю проблему, тому що за дорученням такі питання зараз не вирішуються. Зараз людина особисто повинен з'явитися і оформитися спочатку переселенцем", - розповідає юрист.
Нагадаємо, як заявив віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко, з 1 січня 2017 року планується повний перехід усіх пенсійних справ в електронну форму, завдяки чому пенсію можна буде оформити без прив'язки до місця проживання або роботи.