У підсумку українці можуть збідніти ще більше, попереджають експерти.
Доходи українців, принаймні номінальні, в цьому році можуть вирости трохи більше, ніж це планувалося спочатку. Президент України Володимир Зеленський вже подав до Верховної Ради проєкт закону про підвищення мінімальної зарплати з 1 вересня до 5000 грн. Передбачається, що документ будет розглянутий на позачерговій сесії до кінця серпня.
Втім, як кажуть опитані сайтом "Сьогодні" експерти, зростання зарплат неминуче призведе і до підвищення цін.
"За такого істотного зростання зарплат однозначно зростуть ціни, тобто буде інфляція. При зростанні зарплат на 27% не менше ніж на 20% зросте і інфляція. Тобто замість зростання доходів людей гроші знеціняться, відбудеться девальвація гривні. І ми побачимо курс більше 30 грн за долар", – прогнозує президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.
Економічний експерт Борис Кушнірук пояснює те, що відбувається, так: збільшення зарплат в період падіння економіки не має під собою економічних підстав, а отже, може відбуватися тільки за рахунок емісії гривні.
"Будь-яке підвищення зарплат в умовах падіння економіки – це неправильний шлях. Коли зарплати ростуть в умовах економічного зростання – це нормально, а коли економіка падає, а зарплати ростуть – це говорить тільки про те, що починається "друкування грошей". У такому рішенні я бачу дві проблеми. По-перше, в бюджеті просто немає для цього грошей. Реальний дефіцит бюджету на цей рік і так буде не менше 400 млрд грн., і закрити цю дірку буде проблематично, враховуючи, що ми, очевидно, будемо знову мати проблеми з МВФ. Деякі фактори говорять про те, що Україну знову можуть поставити "на паузу", і восени ми не отримаємо грошей ні від фонду, ні від Світового банку. Але навіть якби ми отримали всі гроші від міжнародних партнерів, які планували отримати, ми все одно не закрили б бюджетну діру в 300-400 млрд", – вважає Кушнірук.
Крім того, на думку економіста, зростання "мінімалки" може відвести частину малого бізнесу в тінь.
"По-друге, я бачу проблему в тому, що бізнес фактично змусять також підвищувати зарплати. Мінімальні зарплати виплачує, зазвичай, малий бізнес. А у нього сьогодні, внаслідок пандемії, дійсно складний період. Якщо його будуть ще змушувати збільшувати зарплати і, відповідно, податки, очевидно, ми побачимо, що бізнес буде або закриватися, або йти в тінь", – говорить Кушнірук.