Зараз у мобільному застосунку «Дія» є 14 документів і 23 послуги, а на вебпорталі є величезна кількість інших послуг. На порталі також є послуги, які стануть у пригоді українським пенсіонерам.
Про це розповів керівник з розвитку електронних послуг у Мінцифри Мстислав Банік в інтерв’ю «Пенсійному кур’єру».
«Пенсіонери — це взагалі окрема й надзвичайно важлива для нас категорія людей. На початку осені цього року в „Дії“ з’явились пенсійні посвідчення. Зараз ними користуються 785 тисяч людей», — розповів Банік.
Але, за його словами, важливо розуміти, що є пенсіонери різного віку, і посвідчення їм видавалися в різні роки.
«У сучасному реєстрі немає даних тих посвідчень, які були видані до 2014 року. Тому ми не можемо взяти цю інформацію й відобразити її в телефоні людини. Відповідно, якщо в людини пенсійне посвідчення стареньке, треба просто звернутися до Пенсійного фонду — й вони замінять його на нове безкоштовно. Це дозволить відобразити документ у „Дії“ й більше не буде потреби мати пенсійне посвідчення (паперове чи пластикове. — Ред.) із собою в транспорті й де завгодно», — каже він.
Крім того, доступна інформація про трудовий стаж в електронному кабінеті саме на порталі «Дія». Також доступне оформлення субсидій.
«Субсидії — це реально друга за популярністю державна послуга в Україні. Цього року їх отримує 2,7 мільйона українців. Зараз оформлення субсидій доступно на порталі „Дія“, заповнення заявки займає 30 хвилин. Але хочу окреслити важливий момент. Ясна річ, що в людини, яка подається на субсидію, швидше за все, немає комп’ютера. Але це теж не проблема, тому що в тих же ЦНАПах є комп’ютери, як і в більшості бібліотек. У клубі може бути, у міській раді, сільській раді є доступні комп’ютери для користування, для того, щоб можна було прийти й податися на послугу», — пояснив керівник з розвитку електронних послуг у Мінцифри.