Українці, які працюють у Польщі, мають право отримати пенсію. Мінімальний розмір виплати становить 1544 злотих (близько 14 тис. грн). Проте для цього чоловік повинен мати не менш ніж 20 років стажу, а жінка – 15 років.
Про це повідомляє видання Yavp.pl. Жінки можуть вийти на пенсію в Польщі у 60 років, а чоловіки – у 65. Для осіб, які народилися до 1 січня 1949 року, необхідний також стаж роботи – не менш ніж 20 років для жінок і 25 для чоловіків. Але якщо такий стаж неможливо підтвердити документально, пенсія за віком буде призначена за наявності стажу не менше 15 років для жінок і 20 років для чоловіків.
Польський ZUS виплачує пенсію українцям пропорційно тривалості страхового стажу в Польщі, а її український еквівалент (виплачується пенсійним фондом України) – за час, відпрацьований в Україні. Польська пенсія за віком може бути призначена лише за періоди страхування, набуті в Польщі. Ба більше, чим менший стаж у Польщі, тим менша пенсія від ZUS, тобто після місяця роботи вона буде символічною.
Проте, якщо сума допомоги польського ZUS та українського еквівалента нижча від мінімальної польської пенсії за віком для громадянина України, який проживає в Польщі, польський ZUS виплачує різницю як доплату. Наприклад: якщо пенсія з України становить 300 злотих, а з Польщі – 100 злотих, то польський ZUS доплатить різницю: 1188,44 злотих до розміру мінімальної польської пенсії за віком, яка зараз становить 1588,44 злотих. ZUS застосовує в цьому випадку ті самі правила, що й для всіх інших людей, які мають право на польську пенсію згідно з внутрішніми правилами Польщі, незалежно від громадянства цих осіб. Зараз таку допомогу в Польщі отримують всього 1170 пенсіонерів. Минулого року їх було більше – 1205, а 2011 року – 1215.
Вимоги, яким повинен відповідати громадянин України для отримання надбавки до мінімальної пенсії:
– право на пенсію для іноземців (тобто необхідний вік, сплата внесків у Польщі, а також відповідний стаж – 20 років для жінок і 25 для чоловіків);
– постійне проживання в Польщі;
– право на законне перебування на підставі документа, виданого службою у справах іноземців, або на підставі законності перебування, отриманої шляхом запису в реєстрі Прикордонної служби.
Як повідомляє Yavp.pl, ця інформація викликала резонанс у суспільстві, оскільки громадяни Польщі почали обурюватися від такого порядку речей. Натомість у ZUS повідомили, що правила нарахування пенсійних виплат для українців у Польщі не змінювалися з моменту підписання двосторонньої угоди про соціальне забезпечення між Україною та Польщею у 2012 році.
"Останніми днями в ЗМІ з'явилася неправдива інформація про те, що українські громадяни мають надто легкий доступ до польських пільг. Така інформація вводить в оману", – зазначено в заяві ZUS, опублікованій 27 квітня.