Робота. Зарплата. Пенсії, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Чи можливо повернути військовим доплати в 30 тисяч

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: доплати військовим

    В Україні вже кілька тижнів поспіль обговорюють можливість повернути військовим у тилу доплату до зарплати в розмірі 30 тисяч. У бюджеті на це немає коштів, а в Мінфіні заявили, що для підвищення доведеться збільшувати ПДВ і військовий збір (що фактично неможливо).

    9009_1556035560_atoo.jpg (52.19 Kb)

    OBOZREVATEL розібрався, чому українським військовим не підвищують зарплати та чи можливо знайти на це кошти.

    Хто і як вирішив "повернути" військовим надбавку в 30 тис. грн: популізм проти цифр

    В Україні з лютого скасували надбавку до зарплати в 30 тис. грн для тих військових, які перебувають у тилу. Водночас мінімальний розмір їхньої зарплати збільшили до гарантованих 20,1 тис. грн. Це дало змогу заощадити близько 50 млрд грн на місяць. Коли ухвалювали рішення доплачувати по 30 тис. грн усім військовим незалежно від того, перебувають вони на передовій або в тилу, бюджетних можливостей для цього не було.

    Можливо, тоді в уряді розраховували, що велика війна не затягнеться надовго. В результаті дійшло до того, що грошей у бюджеті на такі доплати не було. Надбавку скасували для тих, хто перебуває у тилу.

    Поправку про повернення виплат військовим вніс до законопроєкту №8312 колишній спікер Ради та ексчлен команди президента Дмитро Разумков. Зараз він намагається будувати власну політичну кар'єру і позиціонує себе як лідер міжфракційної групи "Розумна політика". Депутати ідею підвищення зарплат військовим охоче підтримали, але грошову компенсацію для такого рішення не передбачили.

    Останні кілька тижнів Разумков активно розповідає про свою ідею підвищити зарплати військовим. Він розповів про повернення 30 тисяч в ефірі Espreso TV, "Прямого", написав блог на УП, зробив понад 10 постів на своїй сторінці у Facebook. Після початку повномасштабної війни поправка стала чи не найяскравішою дією нардепа. Ось тільки проблема лишається: грошей на таке підвищення немає. Разумков пропонує лише один компенсатор: обмежити 10 мінімалками зарплати чиновників і менеджерів держкомпаній. Це 67 тис. грн.

    Зарплати вище одержують незначний відсоток топчиновників та менеджерів вищої ланки. Ось тільки таке обмеження можна назвати популістським. У великих держкомпаніях працюють десятки IT-спеціалістів, фінансистів, менеджерів вищої ланки. І всі вони можуть отримати зарплату в рази вищу ніж 67 тис. грн у будь-якій іншій компанії.

    Для пересічного виборця 67 тис. грн здаються достатньою зарплатою, а ті, хто отримує в держкомпаніях більше під час великої війни, – викликають роздратування. Але якщо стоїть завдання знайти спеціаліста, послуги якого коштують 100 тис. грн, затягнути його до держкомпанії на 67 тис. грн буде практично неможливо.

    За оцінками члена Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослава Железняка, економія від зарплат чиновників та держменеджерів не покриє навіть 2% видатків. "Навіть на 2% від запланованих видатків не вистачить. Нагадаю, що ми в день на виплати військовим витрачали 2,7 млрд грн", – зазначає Железняк.

    Законопроєкт із правкою Разумкова заблокували: нардеп від "Голосу" зареєстрував постанову про скасування рішення, оскільки депутатам не дали достатньо часу для ознайомлення. Разумков продовжує піаритися на доплатах військових.

    Чи можливо повернути доплати?

    У Мінфіні ідею Разумкова також називають популізмом. Щоправда, прорахувався і сам Кабмін, який спочатку й запроваджував ці доплати для всіх військових. "Коли йде популізм у масштабах, які важко стримати… я не підбиратиму слів, мовляв, давайте ми подумаємо, порахуємо", – заявив в одному зі своїх інтерв'ю міністр фінансів Сергій Марченко.

    За його словами, щоб повернути доплати, потрібно буде підвищити ПДВ на 4% та втричі підвищити військовий збір (до 4,5%), який сплачують усі українці зі своїх зарплат. Зробити це практично неможливо. З тим, що для повернення доплат доведеться переглядати бюджет, погоджується й Железняк.

    "Для реального, а не на папері забезпечення повернення виплат потрібно ще близько 149 млрд грн за рік знайти", – наголосив Железняк. І це з урахуванням, якщо до 10 мінімалок обмежать усі зарплати у держсекторі. Такі видатки бюджету під час повномасштабної війни непосильні.

    Крім того, є певні домовленості та зобов'язання перед донорами, зокрема й МВФ. Там дуже обережно ставляться до будь-яких непідкріплених доходами зростання витрат. Навіть якщо зупинити поправку Разумкова не вдасться у парламенті, законопроєкт має підписати і президент України Володимир Зеленський. Мабуть, у такій редакції він накладе вето на документ.

    Міністр оборони Олексій Резніков, міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, начальник Генштабу Сергій Шаптала, голова Державної прикордонної служби Сергій Дейнеко, командир Нацгвардії Юрій Лебідь, голова СБУ Василь Малюк написали листа на ім'я спікера парламенту та президента. У документі вони просять відхилити повернення доплати у 30 тис. грн, а натомість знайти інше рішення.

    Ба більше, військові та силовики попросили залучити їх до розробки нового варіанта перегляду зарплат. Важливо, щоб також було передбачено диференціацію, йдеться у листі. Ті, хто в тилу, і ті, хто виконує військові завдання у зоні активних бойових дій, не можуть отримувати однакові зарплати.

    Бюджет України повністю залежить від дотацій від ЄС та інших країн. До того ж на військові потреби згідно із законом не можна спрямовувати гранти, кредити. Тому фактично всі українці своїми податками забезпечують армію, інші статті витрат фінансують міжнародні партнери. І збільшити витрати на фінансування армії без того, щоб зросли надходження до бюджету, практично неможливо. Інакше це спричинить збільшення дефіциту бюджету.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мифы и правда про микрокредитование в Казахстане Мифы и правда про микрокредитование в Казахстане
Микрокредитование в Казахстане постоянно развивается. Увеличивается количество заемщиков, которые хотят пользоваться услугами МФО, также растет количе...
Плюсы и минусы покупки автомобилей в кредит Плюсы и минусы покупки автомобилей в кредит
Покупка автомобиля — это значимое событие, которое требует серьезных финансовых вложений. Для многих людей приобретение транспортного средства з...
Почему идут межменструальные кровотечения? Почему идут межменструальные кровотечения?
Межменструальные кровотечения - любые кровянистые выделения из влагалища, возникающие не во время менструации. Они могут быть скудными, мажущими или о...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми