В Україні через повномасштабну війну значно погіршилась ситуація на ринку праці. Тимчасово втрачено левову частку робочої сили, Крім того, значно зростатиме кількість осіб з інвалідністю. Розвиток ситуації буде залежати від того, як закінчиться війна.
Про це заявив Олексій Мірошниченко, президент Конфедерації роботодавців України, йдеться в повідомленні на сайті організації. Так, до великої війни в Україні працювали 17,4 млн осіб (з них 9,1 млн чоловіків). Проте через війну:
близько мільйону чоловіків було мобілізовано;
4,6 млн осіб виїхали за кордон (з них 3,2 млн жінок);
на тимчасово окупованих територіях знаходилось близько 1,3 млн працездатних.
За дуже приблизними оцінками Україна тимчасово втратила 5,5 млн працездатних, тобто більше 30%. Це величезні масштаби, які неминуче призведуть до проблем на ринку праці. Далі ситуація може розвиватись за двома сценаріями.
Якщо після закінчення війни відбудеться економічний бум. Більша частина мігрантів повернеться додому. Крім того, українці не будуть їхати за кордон для пошуку робочих місць. Якщо ж економічний бум не відбудеться, до України повернеться лише незначна частина мігрантів.
"Якщо брати до уваги міграційні процеси в Югославії, де не сталось економічного буму, то до своїх місць проживання повернулись лише 10-20% тих, хто став вимушеним переселенцем", – зазначає Мірошниченко.
Є ще одна значна проблема. В Україні зростатиме кількість осіб з інвалідністю. Станом на початок 2023-го це 2,8 млн осіб і 7,6 млн з них – працездатного віку. Травмування відбуватиметься і після закінчення війни. В деяких країнах цей процес продовжувався десятиріччями, до того ж, Україна вже вважається найбільш замінованою країною в світі. Мірошниченко впевнений, що необхідно змінити законодавство та сприяти тому, щоб роботодавці більш охоче пропонували робочі місця людям з інвалідністю.