В Україні мобілізовані, які визнані військовозобов’язаними та поповнили лави Збройних сил України (ЗСУ) чи інших військових формувань, отримують статус військовослужбовців. Конкретні суми заробітної плати мобілізованих осіб можуть варіюватися і залежать від багатьох факторів.
Що стосується зарплат мобілізованих з місця роботи, за працівниками зберігається лише місце роботи та їхня посада. Однак скасовується обов’язок роботодавця нараховувати зарплату, розповіла юристка Анастасія Сілецька "Фактам".
Вона зазначила, що з 19.07.2022 набрав чинності Закон Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин від 01.07.2022 р. № 2352. "Змін насправді дуже багато, однак одна з найактуальніших – на що можуть розраховувати мобілізовані працівники сьогодні", – зазначила Сілецька.
Кого саме стосуються зміни щодо виплат зарплат?
Працівників, призваних на строкову військову службу;
військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
службу за призовом осіб із числа резервістів у особливий період;
прийнятих на військову службу за контрактом, зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження служби під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.
"Виняток стосується добровольців з територіальної оборони. Для них ці правила поки що не діють", – зазначила юристка.
Зі свого боку за вищеперечисленими працівниками зберігається лише місце роботи та їхня посада. "Але це є лише правом, а не обов’язком, тому роботодавець може продовжувати виплачувати зарплату за власним бажанням", – пояснила Сілецька.
Зазначимо, на додаткові надбавки у 100 тис. грн можуть претендувати ті захисники, які беруть участь в активних бойових діях.
Отримати додаткові 50 тис. грн можуть військові, які виконують бойові завдання у складі військового органу управління. Виплати у 30 тисяч гривень виплачують невеликій категорії військовослужбовців.