Українці у Польщі розповідають: аби отримати висококваліфіковану роботу, необхідно ідеально знати польську мову та підтвердити свій диплом. Найчастіше українці знаходять роботу на складах, у супермаркетах, на збираннях ягід, на фабриках та заводах.
Як йдеться у матеріалі, хоча в більшості випадків зарплата там значно вища, ніж на аналогічній роботі в Україні, можливостей отримати високооплачувану роботу за спеціальністю у власній державі значно більше.
"Я, коли шукала роботу, розуміла, що мені з моєю спеціальністю треба шукати фізичну роботу. В Україні я працювала секретарем, за освітою соціальний працівник, але жодного дня не працювала за спеціальністю. Була секретарем, діловодом у Києві. Робота мені дуже подобалася, спілкування з людьми, колектив у мене був дуже хороший. А у Польщі кому потрібен секретар із таким рівнем польської? Влаштувалася в супермаркет. Моя зарплата у гривнях десь 32 тис. грн. Для нас це багато, у Києві я заробляла 25 тис. грн. Але вдома зі своєю зарплатою я ще й відкладала, а тут – все складніше. Немає батьківської дачі, немає такої кількості друзів та знайомих", – розповідає 32-річна киянка Валентина.
Дівчина перебуває у Польщі з березня 2022-го. Вона також забрала до Польщі літню маму, а її хлопець загинув, захищаючи Батьківщину. Валентина тричі збиралася повертатися додому, але квартиру у Києві вони здали в оренду, і тепер планує перед поверненням накопичити гроші.
"Я дуже хочу повернутися. Але чим довше перебуваю в Польщі, чим складніше це зробити. По-перше, це треба квартирантів виселяти. По-друге, мама читає всі новини і все ще дуже боїться. А взимку можуть бути відключення світла знову. Що тоді робити? У мене квартира на дев'ятому поверсі, мамі дуже важко буде пішки підніматися. А якщо будуть блекаути, як тоді?" – каже Валентина.
Секретарка з Києва в результаті працевлаштувалася в польський супермаркет: зміна триває по 11 годин, а щомісячний заробіток дозволяє "виходити в нуль". У профільній групі у Facebook, де українці діляться досвідом роботи у Польщі, можна знайти сотні негативних відгуків. Найпоширеніший із них: працювати доводиться по 11-12 годин, за весь день є лише дві перерви по 15 хвилин, у кращому разі буде один вихідний на тиждень.