Реальні доходи населення України (з урахуванням інфляції) відновили помірне зростання. Проте домогосподарства досі оцінюють свій фінансовий стан як складний.
Про це повідомляє «Інфляційний звіт» Національного банку України (жовтень 2023 року).
За оцінками НБУ на основі непрямих даних, фінансовий стан домогосподарств поступово поліпшувався у 2023 році. Ключовими у доходах населення другий рік поспіль залишаються бюджетні виплати: пенсії, соціальні допомоги, виплати військовим.
«Водночас в умовах нестачі кваліфікованих працівників поступово підвищують оплату праці й підприємства приватного сектору», — йдеться в документі.
Прогноз на 2024 рік
За прогнозом НБУ, у 2024 році навіть в умовах збереження високих безпекових ризиків реальні доходи населення поступово зростатимуть завдяки відновленню економічної активності та збереженню м’якої фіскальної політики.
«У повоєнний час пожвавлення попиту на робочу силу визначатиме прискорення зростання зарплат насамперед у видах економічної діяльності, що найгостріше потребуватимуть кваліфікованої робочої сили. У зв’язку з потребою відновлення значних обсягів зруйнованих чи пошкоджених виробничих потужностей, інфраструктурних об'єктів та житла передусім зросте потреба в будівельних спеціальностях», — йдеться у звіті.
Попит на спеціалістів в галузях, де виробничі потужності є значно пошкодженими та потребують тривалої відбудови, певний час буде зниженим. Відповідно, диспропорції на ринку праці зберігатимуться, що стримуватиме економічне зростання, зазначають в НБУ.
На тлі зниження інфляції реальні заробітні плати в 2024—2025 роках зростатимуть темпами понад 6% в рік, прогнозує НБУ.