Наразі середня пенсія є однією з найнижчих у Європі. Ще з 2017-го її значно погіршили умови нарахування для тих, хто буде отримувати цю соціальну виплату, пише видання.
Як зарплата впливає на розмір пенсії
Для визначення розміру пенсії враховується розмір заробітної плати з 1 липня 2000 року і до моменту виходу на пенсію. Якщо людина мала високу зарплату до 2000 року і їй вигідно, щоб було врахувано саме нарахування в цей період, доведеться окремо звертатись до ПФУ. Однак дані про розмір зарплати та стаж до 2000 року потрібно буде підтвердити документально.
У Пенсійному фонді журналістам заявили, що стаж враховується автоматично з моменту, коли запрацювала система. «До 1 липня 2000 року можна враховувати період тривалістю до 60 місяців під час розрахунку розміру заробітної плати за бажанням пенсіонера», — пояснили у фонді. Тобто якщо вам вигідно, щоб врахували розмір вашої зарплати, який був за вказаний період, Пенсійний фонд за вашою заявою може врахувати не більше 5 років до липня 2000 року.
Тож різниця може бути суттєвою, адже від розміру заробітної плати залежить коефіцієнт заробітку в формулі розрахунку пенсії.
Як заробити на більшу пенсію
Абсолютна більшість українців із чинною формулою розрахунку пенсії отримати значну виплату не можуть.
До 2017-го в Україні діяла інша формула розрахунку розміру пенсії. Тоді коефіцієнт стажу був на рівні 1,15%, а зараз усього 1%. Тобто раніше за 35 років стажу можна було отримати приблизно 40,2% від розрахункового заробітку (розмір якого значно менший за останню зарплату). Тепер усього 35% від розрахункового заробітку.
Для того, щоб отримувати пенсію в розмірі 10 тис. грн, офіційна зарплата має становити 33,3 тис. грн. Йдеться про офіційний доход, з якого сплачують внески.
Наразі середня пенсія українців за віком становить 5230 грн. Пенсія тих українців, які отримали пенсію за вислугу років, у середньому дорівнює 9635 грн. Частина пенсіонерів з різних причин продовжує працювати на заслуженому відпочинку. Нині в Україні таких 2,7 млн людей.