В Україні в січні, незважаючи на прогнози затримки пенсій та субсидій без отримання Україною грошей від західних партнерів, фінансування цих виплат відбувається за графіком. Тобто всі пенсіонери отримають свої гроші вчасно.
Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу"), посилаючись на бюджетну статистику. Тільки за перші 7 днів січня профінансовано:
15,1 млрд грн пенсій (12,5 млрд через уповноважені банки та 2,6 млрд грн через "Укрпошту");
4,2 млрд грн житлових субсидій та пільг;
майже 1,3 млрд грн страхових виплат (зокрема 205,5 млн грн лікарняних).
"Чи рухаємося ми за графіком? Так", – додав нардеп і навів дані, які це доводять. Так:
у грудні Україні знадобилося для виплати пенсій 58 млрд грн, у січні потрібно більше у зв'язку зі зростанням мінімальної пенсії з 2093 грн до 2361 грн, але за менше 1/4 січня вже профінансували приблизно 1/4 передбачуваних витрат на пенсії;
у грудні на субсидії було виділено 6,9 млрд грн, а в січні тарифи на опалення, електрику, газ не змінилися, і за 1/4 місяця вже профінансовано 4,2 млрд грн, тобто 60,8% витрат.
"Як бачимо – чергова "зрада" скасовується, фінансування відбувається, як і обіцяли. Над питаннями забезпечення цих витрат "у довгу" працюватимемо разом із партнерами, тому що чесна відповідь на них залежатиме насамперед від завершення війни, сталого миру та початку відновлення економіки", – резюмував Гетманцев.
Затримки пенсій в Україні: чому виникли сумніви
Наприкінці грудня віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила FT, що уряд може бути змушений відкласти виплату зарплат держслужбовцям та пенсій мільйонам громадян. За її словами, це мало статися, якщо Європейський Союз (ЄС) і Сполучені Штати не нададуть фіндопомогу державі на початку 2024 року.
Водночас міністерка соціальної політики Оксана Жолнович запевняла, що виплати вже наявних пенсій не перебувають під загрозою, а от березнева індексація пенсій може не відбутися. "Можливо, не вдасться, якщо дійсно будуть такі ризики (відсутність міжнародної фінансової допомоги. – Ред.), говорити про індексацію. Але базову пенсію буде виплачено, і на це ми знайдемо кошти із внутрішніх українських ресурсів", – сказала Жолнович.
Пізніше слова Свириденко спростував і глава уряду Денис Шмигаль. Він заявив, що у 2024 році пенсії виплачуватимуться вчасно. Ба більше, прем’єр-міністр підрахував, що грошей вистачить і на індексацію. "Пенсії та зарплати вчителів та лікарів наступного року так само виплачуватимуться вчасно. Індексація відбудеться в березні, як це передбачає закон", – сказав глава уряду.
Цікаво, що незадовго до того сам Шмигаль, за даними західних ЗМІ, надсилав листа міжнародним донорам України. У ньому він просив скликати екстрену зустріч із фінансування країни у січні-2024. А серед причин для поспіху називав саме виплату пенсій, соцдопомоги та зарплат держслужбовцям.