Робота. Зарплата. Пенсії, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Кому та як підвищать пенсії з 1 березня

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: індексація пенсій

    В Україні вже з 1 березня приблизно на 13% проіндексують пенсії. Відповідної постанови Кабміну досі немає (минулого року вона з'явилась тільки 24 лютого), проте в уряді вже пообіцяли виконати зобов'язання.

    9614_98798.jpg (69.04 Kb)

    Проблеми через дефіцитний бюджет не дають можливості розраховувати на більш значне підвищення. Індексація, яку ввели ще у 2017-му, передбачена законом, а її формулу було узгоджено з МВФ.

    Про те, кому та як підвищать пенсії і чому цього підвищення буде недостатньо, читайте в матеріалі.

    Що таке індексація пенсій

    Законом передбачено мінімальний розмір індексації пенсій, розповідає OBOZ.UA один з авторів індексації, колишній міністр соцполітики Андрій Рева. Він запустив цей механізм ще у 2017-му. Зараз же, як каже ексміністр, це чи не єдиний спосіб відчутно підвищити пенсії. Мовляв, у меморандумі з МВФ влада взяла на себе зобов'язання відмовитись від додаткових соцвиплат (фактично від усіх, окрім тих, що передбачені законом). "Індексація і законом передбачена, і з МВФ погоджена", – нагадує Рева.

    Минулого року в уряду була можливість збільшити розмір індексації, але цього не зробили, впевнений ексміністр. Цьогоріч ситуація складніша: левова частка фінансування дефіциту бюджету все ще під питанням. США досі не погодили виділення Україні фінансової допомоги. Ба більше, бюджетну допомогу зі Штатів не можна витрачати на покриття пенсій. На такому положенні ще не ухваленого проєкту закону наполягали представники Республіканської партії.

    "Ця формула (березневої індексації пенсій. – Ред.) погоджена з МВФ і закладена у закон. З'явились ідеї змінити формули, бальну систему ввести. Якщо вони це зроблять, то це буде кінець будь-якої індексації. Якщо прочитаєте меморандум із МВФ, вони домовилися, що не буде інших виплат, окрім встановлених законом", – додає Рева.

    В уряді умови проведення індексації коментувати фактично відмовляються.

    Як зміняться пенсії з 1 березня

    Розмір індексації рахують за формулою, яку прописано в законі. Половину від рівня інфляції за минулий рік додають до 50% від середнього річного (враховують дані за останні три роки) показника росту зарплат. Це близько 13% (таку цифру публічно озвучували і в Мінсоці, і в уряді).

    Це небагато, проте значно краще, ніж нічого. Минулого року прожитковий мінімум та мінімальну зарплату в Україні не переглядали, тож найбідніші пенсіонери через інфляцію втратили частину купівельної спроможності.

    Індексація враховує тільки той розмір пенсії, що розраховано за формулою. Тобто, якщо вам додатково підвищили виплати, наприклад, згідно з державними гарантіями, через додатковий стаж, доплати за будь-що, найімовірніше, цю "зайву" пенсію при індексації враховано не буде.

    Наприклад, якщо вам виповнилось 65 років і ви виконали норму щодо стажу, мінімальний розмір пенсії становить 40% мінімалки, або 2840 грн. Якщо ваша пенсія за формулою становить 2700 грн, то платитимуть вам усе одно 2840 грн. Проте під час індексації приблизно на 13% підвищать не повну пенсію (2840 грн), а її розрахунковий розмір за формулою (2700 грн).

    Хто яку індексацію отримає (розрахунки редакції):

    100-299 грн, такий розмір індексації може бути тільки для тих українців, які й зараз мають значну надбавку до розрахункового розміру пенсії (незалежно від її розміру);
    300-399 грн, таку надбавку отримають українці, розмір пенсії яких становить від мінімальної до 3076 грн;
    400-499 грн, якщо розмір пенсії становить від 3077 до 3846 грн;
    500-599 грн, якщо розмір пенсії від 3847 до 4615 грн;
    600-699 грн, якщо пенсія від 4616 до 5378 грн;
    700-799 грн, якщо маєте від 5379 до 6153 грн;
    800-899 грн, якщо отримуєте від 6154 до 6923 грн;
    900-999 грн, якщо розмір пенсії становить від 6924 до 7692 грн;
    від 1000 грн, таку надбавку отримають українці, розмір пенсії яких 7693 грн і більше.
    Кумулятивний із 2022-го рівень інфляції склав 31,7%. А якщо врахувати прогнозний рівень зростання цін цього року, то сукупне зростання за три роки сягне близько 37%. Мінімальна пенсія у січні 2022-го становила 1934 грн. Якби її збільшили тільки на рівень зростання цін, то вже цього року українці мали б отримувати пенсію від 2650 грн. Насправді ж її розмір становить станом на зараз 2361 грн.

    Фактичний прожитковий мінімум нині сягає більше ніж 4000 грн. Тобто насправді більшість українців, які отримують пенсію, перебувають за межею бідності, якщо живуть тільки на ці гроші. Але коштів у бюджеті Пенсійного фонду, чи тим паче у державному бюджеті для того, щоб провести індексацію, яка б значно підвищила пенсії, немає. Українці й до повномасштабної війни мали найменші пенсії у Європі.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради
Сучасний ринок інтимних товарів пропонує величезний вибір девайсів, які допомагають зробити сексуальне життя яскравішим і задовольнити найсміливіші фа...
Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО) Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО)
Экспертиза промышленной безопасности (ЭПБ) — это процедура, необходимая для подтверждения безопасности технических устройств, используемых на об...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми