Мінсоц готує пенсійну реформу, що передбачає не просто нові правила індексації, але й зміну правил розрахунку всіх майбутніх виплат. Пенсію планують розділити на дві складові: базову та індивідуальну. Остання рахуватиметься у балах, залежно від стажу та розміру зарплати. Так урядовці планують прибрати залежність від середньої по країні зарплати, через що пенсії постійно застарівають.
Про те, якою буде реформа і як вона змінить правила для всіх, читайте в матеріалі.
Міністерство соцполітики готує масштабну реформу: ось її загальні риси
Українці вже незабаром виходитимуть на пенсію за новими правилами. Реформу розробляють уже не перший місяць, проте остаточних розрахунків та пропозицій ще немає. Як розповіла в інтерв'ю OBOZ.UA заступниця міністра соцполітики Дарина Марчак, щойно всередині відомства узгодять деталі, їх презентують для обговорення. Проте деякі принципи все ж таки вдалося з'ясувати.
Реформа має змінити формулу розрахунку пенсії, а також правила індексації. Зміни можуть вирішити низку проблем. Серед них: різні права для пенсіонерів, залежно від року виходу на пенсію. Нині формула розрахунку прописана так, що навіть за п'ять років виплати застарівають. При тому в результаті індексацій розрахункова пенсія не підвищується до достатнього рівня. Для розуміння розрахуємо пенсію для двох чоловіків з однаковими пенсійними правами. Обидва працювали 35 років і мали середню заробітну плату.
перший вийшов на пенсію у 2020-му. Його пенсія за формулою склала 2683 грн;
другий вийшов на пенсію 2024-го. Його пенсія за формулою – 4741 грн.
Тобто у двох пенсіонерів, які мають однакові права, працювали по 35 років та отримували середню зарплату, – настільки різні розрахункові пенсії. Причина у формулі: cередню зарплату за три роки множать на 1%, на стаж у роках і на співвідношення власної зарплати до середньої. Наприклад, якщо ви цього року виходите на пенсію, маєте середню зарплату і 31 рік стажу, то вашу виплату порахують так: 13 547 (середня зарплата за три роки) × 1% × 1 (співвідношення вашої зарплати до середньої) × 31 (стаж). Тобто пенсія складе 4199,57 грн.
У 2020-му середня зарплата за три попередні роки становила 7668 грн, а зараз (за останні три роки) – 13 547 грн. Це призводить до значної різниці між пенсіями. Ба більше, індексацію проводять тільки після того, як з моменту призначення пенсії минає три роки. Однак за період без підвищення пенсія настільки застаріває, що надалі індексація вже не допомагає "вирівняти" виплати.
Наприклад, у 2024-му розрахунковий розмір пенсії у 2683 грн збільшать всього на 214,6 грн (8%). А от пенсію в 4741 грн (призначена в цьому році) не будуть індексувати наступні три роки. Як результат, уже за кілька років вона також буде застарілою – і індексація не допоможе.
Як саме збільшуватимуть такі пенсії, Мінсоц не повідомляє. Проте раніше у відомстві говорили, що введуть бальну систему, яка допоможе оцінити заробітну плату. Марчак в інтерв'ю OBOZ.UA розповіла, що при розробці нововведень вивчали досвід європейських країн, зокрема Литви.