В Україні з 1 липня зарплати військових не зміняться. Розмір забезпечення залежить від цілого ряду факторів: починаючи від звання і закінчуючи тим, які завдання та де виконує військовий. За рахунок бойових та доплати за перебування на фронті найбільше можуть отримувати військові на передовій.
Зазначимо, доплату встановили ще кілька місяців тому. Як йдеться у роз'ясненні Сухопутних військ ЗСУ, розмір грошових виплат командира бригади Сухопутних військ становить 50 173 грн. (без додаткової винагороди), у свою чергу розмір зарплати стрільця – 20 586 грн. (без додаткової винагороди).
Стрілець у Сухопутних військах отримував минулого року у тилу трохи більше 40 тис. гривень, а якщо безпосередньо був залучений до бойових дій – 113 тис. гривень.
Такий військовослужбовець отримає:
20 587 грн, якщо не включено до складу угруповань військ та не виконує бойових завдань;
50 587 грн, якщо виконує бойові (спеціальні) завдання;
120 587 грн, якщо бере участь безпосередньо у бойових діях.
Зарплата військового складається з грошового забезпечення, яке військові отримують відповідно до своєї посади, та грошової винагороди, яку встановлено за ініціативи президента на період воєнного стану.
Проблеми з фінансуванням можуть виникнути вже у серпні
Коштів на оборону, які передбачено в держбюджеті на цей рік, не вистачить. Бюджет розробляли з урахуванням прогнозу, що війна значно сповільниться з другої половини цього року. Натомість військові дії активізуються. Крім того, США місяцями тягнули з виділенням допомоги. В результаті Міністерству фінансів довелося перерозподілити бюджет, щоби частково компенсувати відсутність допомоги й витратити значно більше, ніж планувалося.
Тож, якщо війна до кінця року не закінчиться, треба ще близько 400 млрд грн цього року, підрахували в уряді. Якщо не знайти кошти, то вже в серпні можуть виникнути проблеми з фінансуванням зарплат військових.
Тільки за 4 місяці 2024 року прямі видатки на оборону сягнули 577,2 млрд грн, що становить 43,4% від плану на рік. За умови рівномірного витрачання і врахування повної потреби норматив на 4 місяці мав би бути 33,3%. Ситуація з бюджетом критична.
"Якщо ви візьмете державний бюджет, подивитесь на видатки тих органів, які належать до сфери безпеки та оборони, порівняєте з тим, які ресурси кидає на війну наш ворог, то зрозумієте масштаб проблеми. Але нічого не буду говорити, поки ми не отримаємо пропозиції від Кабінету міністрів", – коментує голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.