Робота. Зарплата. Пенсії, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Якою буде зарплата в Україні через кілька років

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: робота, зарплата

  В Україні, як показують результати опитувань, більшість працівників незадоволені своїми зарплатами та планують звільнятись, коли буде така нагода. І хоча зарплати значно зростають через дефіцит кадрів, вони все ж не задовольняють потреби працівників. Згідно з останніми оцінками уряду, середня зарплата через три роки досягне позначки більш як 30 тис. грн на місяць. У валютному еквіваленті українці зможуть у середньому заробляти близько 700 доларів.

  0063_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

  Про те, як можуть переглянути зарплати найближчим часом і чого хочуть українці, читайте в матеріалі.

  Чому зростають зарплати й чи достатньо цього?

  В Україні через дефіцит кадрів темпи зростання зарплат випереджають усі прогнозні рівні. Одразу в трьох сферах (будівництво, готельно-ресторанний бізнес і водний транспорт) зарплати зросли за рік більш ніж на 40%. Це чи не рекордний показник за останні роки. Така тенденція пояснюється дефіцитом кадрів. Роботодавці вимушені платити більше для того, щоб привабити нових співробітників.

  Як ідеться у звіті НБУ, підприємства й надалі відчувають брак робочої сили, що тисне на зарплати в приватному секторі в бік збільшення. Хоча через відключення електроенергії відчувається скорочення економічної активності. "Кількість нових вакансій на сайтах пошуку роботи практично не змінилася в червні (зазвичай вони сезонно зростають, зокрема завдяки старту жнив), а за опитуваннями бізнесу послаблення економічної активності зумовило й зменшення кількості працівників порівняно з травнем", – йдеться у звіті НБУ.

  Попри це, в охороні, будівництві, на виробництві досі відчувається значний дефіцит співробітників. Спостерігається стійке збільшення кількості вакансій. Кількість тих, хто шукає роботу, зросла незначно.

  Про значний дефіцит кадрів розповідають і представники бізнесу. Наприклад, голова Асоціації ресторанів та готелів Дніпра Олена Булах зазначила: шукати персонал стало втричі важче. Багато жінок виїхали за кордон, а чоловіки – захищають країну в складі ЗСУ. "Ті, хто залишився, часто хочуть неаргументовані зарплати", – скаржиться Булах. Роботодавцям доводиться підвищувати зарплати.

  Зазначимо, згідно з останніми даними Держстату, середня зарплата в Україні становить 18,9 тис. грн на місяць. Це на 22,5% більше, ніж було в першому кварталі 2023-го. Таке зростання зарплат значно випереджає темпи інфляції (минулого року – 5,1%) і швидкість відновлення економіки. Два роки тому жителі України в середньому заробляли 14,6 тис. грн. Тож зарплати зросли на 29,3%, а кумулятивна інфляція за цей самий період сягнула 31,6%.

  Якщо ж рахувати зарплати в доларах, то виявиться, що до рівня 2020-го Україна має дійти тільки цього року. Так, якщо у 2020-му українці в середньому заробляли 526 доларів, то вже у 2022-му цей показник впав до 459 доларів. У 2023-му відбулося значне зростання зарплат, однак через девальвацію середній розмір у доларовому еквіваленті становив за результатами року всього 489 доларів.

  У 2024 році, якщо прогнози щодо середньої зарплати й курсу долара, які закладено в бюджет на цей рік, реалізуються, середня зарплата сягне 536 доларів. Далі, навіть в умовах девальвації гривні до 45 грн/$, середня зарплата значно зростатиме навіть у валютному еквіваленті.

  Яким буде рівень зарплат в Україні через кілька років?

  В Україні, згідно з оновленим макропрогнозом Кабміну, середня зарплата наступного року сягне більш як 24,3 тис. грн. З урахуванням рівня інфляції, реальний рівень зарплат зросте на 8,1%. Вже у 2026-му середня зарплата становитиме майже 28,2 тис. грн, а у 2027-му – 32,5 тис. грн.

  Цей прогноз розроблено з урахуванням бюджетної декларації, згідно з якою мінімальну зарплату мають заморозити на три роки. До речі, останнє рішення не підтримують у парламенті навіть представники владної партії, які й обирали уряд. Так, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев запропонував зміни до бюджетної декларації.

  Якщо уряд планує на три роки заморозити мінімалку на рівні 8 тис. грн, то Гетманцев озвучив такий варіант:

  у 2025-му мінімалку підняти до 8780 грн;
  у 2026-му – до 9650 грн;
  у 2027-му – до 10 420 грн.
  Водночас мінімальна пенсія зростатиме так: наступного року на 229 грн до 2590 грн, у 2026-му – до 2846 грн, а у 2027-му – до 3074 грн. Як пояснив Гетманцев, з урахуванням прогнозу щодо інфляції, якщо не підвищувати соцстандартів, то їхній розмір у реальному вимірі у наступні три роки скоротиться більш ніж на 30%.

  "Найбільш гостро ця пропозиція вдарить по працівниках бюджетної сфери (зокрема, освіти й медицини), де на сьогодні вже спостерігається пов’язаний з украй низьким рівнем оплати праці значний дефіцит кадрів, який із великою вірогідністю за умови фіксації зарплат на рівні грудня 2024 року тільки посилиться. Замороження соціальних стандартів і гарантій на три роки призведе до поглиблення й так значного розриву в доходах населення", – прокоментував ідею заморозити соцстандарти Гетманцев.

  Середня зарплата в доларах наступного року може становити 542 долари, а у 2026-му досягти позначки в 606 доларів. Ураховуючи, що в бюджетній декларації з 2026-го до 2027-го не очікується девальвації гривні, середній розмір зарплат через три роки може сягнути вже 700 доларів.

  Чого хочуть українці від роботи?

  Згідно з даними аналітичного звіту Gradus Research, в Україні задоволені своєю роботою тільки 26% опитуваних. Із них "повністю задоволені" 4% та просто "задоволені" 22% опитаних. Рік тому кількість задоволених була на 8 в.п. вищою. Незадоволені своєю роботою 37% опитаних – це найбільш популярний варіант відповіді на запитання. З них "категорично незадоволені" своєю роботою 10%, а просто "незадоволені" – 27%.

  Найбільше незадоволених у східних регіонах (51%), а найменше – в Києві (34%). Найважливішим фактором називають дружню атмосферу (40%), відносини з керівником (30%) та умови праці (29%). Найбільше українці незадоволені своїм доходом – 56% вважають його недостатнім і 26% – категорично недостатнім. У сумі 82% українців незадоволені своїми доходами.

  Середній рівень зарплати, який би задовольнив українців, – 32 404 грн на місяць, свідчать результати опитування 4Service Group. Ця сума на 75% перевищує фактичну середню зарплату респондентів, яка становить 18 464 грн. При цьому левова частка опитаних працівників (63%) заявила про наміри звільнитися та шукати кращу роботу протягом найближчих шести місяців.

  Низькі зарплати, відсутність перспектив кар'єрного зростання, погані умови праці – ось ключові причини бажання українців звільнитися. Разом із тим, згідно з оцінками уряду, в Україні після закінчення повномасштабної війни не вистачатиме близько 4 млн працівників. Тому покращення умов праці є одним із ключових завдань бізнесу. До того ж, аби компенсувати дефіцит кадрів, щорічно доведеться залучати близько 300 тис. робітників з-за кордону. Це можуть бути як біженці, які повертатимуться додому, так і трудові мігранти.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Шатило і Партнери: Ефективне ведення бухгалтерії для вашого бізнесу Шатило і Партнери: Ефективне ведення бухгалтерії для вашого бізнесу
У сучасному бізнес-середовищі ефективне ведення бухгалтерії є ключовим фактором успішного функціонування будь-якої компанії. "Шатило і Партнери" - це ...
З пилу з жару: Trustee Plus відкрив клієнтам доступ до розрахунків стейблкоінами USDC у блокчейні Solana З пилу з жару: Trustee Plus відкрив клієнтам доступ до розрахунків стейблкоінами USDC у блокчейні Solana
Приємною новиною поділилися з українцями розробники криптогаманця Trsutee Plus на заході Solana KUMEKATHON! Meetup, оголосивши про підтримку розрахунк...
Мотоблок та його можливості: огляд навісного обладнання для сільськогосподарських робіт Мотоблок та його можливості: огляд навісного обладнання для сільськогосподарських робіт
Мотоблоки – це універсальні помічники на фермі, в саду або на дачі. Вони можуть виконувати різноманітні завдання, від оранки землі до збору врожаю, і ...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми