Суспільство Автор: admin Друкувати

Геологічні вишукування: важливість для будівництва

  • Джерело: businessua.com.

    Необхідність геологічних даних
    Будь-яка будівля складається із верхньої частини, яку ми добре бачимо і користуємося нею, та нижньої - фундаментів, які іноді навіть не видно, але присутність яких є дуже важливою. Фундаменти слугують містком між будівлею та грунтами. Вони передають навантаження від будівлі на підстильні грунти. Разрахувати допустну навантагу і влаштувати фундаменти таким чином, щоб не зруйнувати природні властивості грунтів (тим самим забезпечівши надійність споруди) можна тільки маючи достовірну інформацію з будови геологічної товщі та властивостей складаючих її порід. Матеріали по геології можна отримати, виконавши геологічні вишукування.

    6528_tsenyi-na-geologicheskie-izyiskaniya.jpg (259.67 Kb)

    Яким чином народилася інженерна геологія як самостійна дісципліна
    Люди із стародавніх часів цікавилися будовою Землі, складом і рухами земної кори, історією розвитку нашої планети та видобутком корисних копалин із її надр. Ці знання об’єднувала природна наука геологія. З розвитком будівництва все нагальнішою стає потреба в знаннях стосовно властивостей гірських порід, природних геологічних та техногенно-геологічних процесів в верхніх горизонтах земної кори. Накопичення досвіда використання даних геології для будівництва (в першу чергу для масового укладання залізничних колій в промислово розвинутих країнах світу) дозволило виділити інженерну геологію в самостійну галузь геології. В другій третині XX сторіччя інженерна геологія укріпилася як самостійна наука. Геологія ділянки для будівництва стала невід’ємною складовою будівельного виробництва.

    Чи може геологія грунтів зробити неможливим будівництво на окремій ділянці
    Існують породи, наявність яких на майданчику значно ускладнює будівельні роботи на ньому. Ці породи в нормативній документації виділені окремо, як грунти із спеціфічними властивостями. Існування іх не дозволяє вести будівництво з використанням економічних фундаментів, а неврахування їх якостей веде до катастрофічних наслідків.

    Дані про властивості грунтів дає геологічна лабораторія. Якщо лабораторні аналізи покажуть вміст органічних речовин 50% і більше, грунт буде класифікований як торф. При вмісті торфу 10-50% - заторфований грунт. При коефіцієнті пористості, перевищуючим 0.9, текучої консистенції та вмісті 30-50% за масою часток менше 0.01 мм грунт класифікується як мул. Ці грунти характерізуються відсутнісю жорстких з’вязків, низьким модулем деформації, високою стискуваністю та падінням міцності при повзучості. Враховуючи дані показники, ці грунти не рекомендується використовувати в якості природної основи для фундаментів. Їх треба або вибрати та замінити більш стійкими грунтами, або проектувати інші фундаменти, наприклад, пальові. При цьому палі потрібно занурювати в підстильні грунти. Влаштування фундаментів при даних обставинах може зробити будівні роботи дуже дорогими.

    Геологічна лабораторія, виконавши ряд випробувань, дасть відповідь на питання, чи можуть грунти проявляти просідання аба набухання при замочуванні. Такі їх властивості також сприяють прийняттю рішення про більше заглиблення стрічкових фундаментів, використання ширших стрічок, або взагалі перехід на плиту або палі.

    В складних геологічних умовах при загрозі виникнення зсуву геологічна лабораторія надає значення питомого зчеплення, яке використовується в розрахунках. Якщо розрахунки показують, що схил є зсувонебезпечним, будувати на та такій ділянці без попереднього виконання укріплення схилу взагалі неприпустимо.

    Як впливає складність геології на вартість геологічних вишукувань
    В найпростіших умовах (I категорія складності) при будівництві невеликого будинку (III рівень відповідальності) вартість геологічних вишукувань буде складатися із ціни буріння 2 свердловин глибиною по 8 метрів та лабораторних досліджень в обсязі визначення фізико-механічних властивостей двох шарів грунту. При рішенні забудовника влаштувати глибокі підвали глибина свердловин може бути збільшена до 12 метрів. Якщо в досліджуваній товщі існує водоносний горизонт, для характеристики його хімічного складу треба відібрати не менше трьох проб.

    Але такі прості умови не складають переважну більшість. Геологія ділянки для будівництва частіше досліждується в умовах II, а інколи і III категорії складності. Для просідних грунтів геологічна лабораторія виконує визначення, окрім фізико-механічних характеристик, таких показників:
    - величини відносної просадності;
    - початкового тиску просідання;
    - встановлює модулі деформації за природної вологості та у водонасиченому стані;
    - виконуються і випробування для встановлення питомого зчеплення та кута внутрішнього тертя.

    Для виконання геологічних вишукувань можна звернутися до ФОП Говоруха О.В. Вишукування будуть проведені якісно і в короткі строки.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації
Останнім часом ситуація в сфері інтернет-торгівлі стає дедалі загрозливішою. За даними Опендатабот та Прозорро, близько 30% малого бізнесу в Україні п...
Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці
Що робити, коли життя несподівано змінює маршрут, а майбутнє стає розмитим? Як знайти себе, якщо опори більше немає, а університетський диплом чи попе...
Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах? Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах?
Усім відомо, що традиційне куріння сигарет супроводжується характерним димом і неприємним запахом, який залишається на одязі, у приміщеннях та на воло...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми