Після того як Верховна Рада проголосувала за закон “Про валюту і валютні операції”, питання про загальне декларування знову постало на порядку денному.
Пункт 11 цього закону зобов’язує Кабінет міністрів і Нацбанк, зокрема, розробити і внести на розгляд Верховної Ради законопроект про здійснення одноразового декларування активів фізичних осіб.
Правда, це завдання не самого найближчого майбутнього. Закон “Про валюту і валютні операції” набере чинності лише з 7 лютого 2019 року, а подати законопроект Кабмін і НБУ повинні протягом 6 місяців після набрання законом чинності, тобто приблизно до серпня 2019-го. Отже, якщо навіть він пройде всі належні процедури досить швидко (що малоймовірно, з урахуванням дискусійності питання), раніше 2020 року діяти не почне.
Про те, що в Україні може бути введене загальне декларування доходів громадян, говорять вже давно. Але приблизно стільки ж йдеться і про можливість введення “нульових декларацій” – тобто добровільної легалізації доходів, після якої декларант отримує “податкову” амністію і гарантію непереслідування за доходи, отримані “в тіні”.
Завдання у цих двох підходів одне: зменшити “тіньовий” сектор економіки, який, за оцінками МВФ, становить в Україні 44% ВВП, і наповнити бюджет за рахунок податків на “нововиявлені” доходи.
Крім того, інформацію про доходи та витрати громадян, які подали декларації, можна буде внести в бази даних і потім перевіряти, чи відповідають доходи декларанта його витратам. Таким чином в багатьох країнах світу виявляють корупціонерів і тих, хто не повністю вивів своє майно з “тіні”.