В Україні у вересні активізується ринок нерухомості, знизяться ціни на частину продуктів харчування. Крім того, закінчиться термін сплати податку на квартири та будинки та розпочнеться навчальний рік. Про те, які зміни очікують українців у вересні, читайте у матеріалі.
Чого чекати від ринку нерухомості
Президент Асоціації спеціалістів нерухомості (АСНУ) Юрій Піта прогнозує: ціни восени можуть зрости приблизно на 10%. "Те, що коштувало 8-9 тисяч, може зрости в ціні до 9-10 тисяч", – розповідає експерт у коментарі OBOZREVATEL. Причин для такої тенденції є кілька. Головна – традиційне сезонне зростання попиту. До вересня у великі міста, насамперед Київ, повертаються студенти, розпочинається активний бізнес-сезон. Крім того, розпочинається навчальний рік у школах, тому батьки разом із дітьми повертаються до столиці.
І хоча і попит, і ціни все ще не досягли рівня до повномасштабної війни, якщо порівнювати попит на квартири з весняним, нині спостерігається зростання кількості угод (оренди). "Очікуємо на підвищення цін близько 10%. Насамперед говоримо про Київ", – зазначив експерт.
"Ціни справді підвищуються. Ніхто не хоче здавати свою квартиру дешево. А ви б здавали квартиру, на якій планували заробляти, в якій робили ремонт за ціною, з якою квартира ніколи не окупиться? Квартири у гривневому еквіваленті подорожчали, ремонт теж у гривні став дорожчим . А оренда у нас, навпаки, подешевшала за час цієї війни", – каже київський ріелтор Максим.
Після початку повномасштабної війни частина власників житла, чекаючи на швидке її закінчення, пропонували значні знижки на квартири. Однак в оголошеннях вказували: "ціна діє на час воєнного стану". Військовий стан триває з лютого минулого року, і тепер власники квартир попереджають орендарів про перегляд ціни.
Що буде із цінами?
Прогнозувати, що буде з вартістю продуктів у вересні в умовах повномасштабної війни, дуже складно, розповідає економіст Олег Пензін. "Ми ось говоримо зараз, а завтра, наприклад, якесь лихо прилетить, скажімо, у кілька великих елеваторів - і матимемо проблеми з постачанням. Тому прогнозувати важко", - пояснив він.
Однак якщо не враховувати можливі надзвичайні ситуації, спрогнозувати які неможливо, ціни на картопля у вересні будуть найнижчими за 2023 рік. За словами аналітика, на початку осені варто очікувати на вартість цього овоча на рівні 6,5-7 грн/кг. Наразі ж, зазначимо, картопля коштує 11,9 грн/кг.
Падіння цін до мінімальних показників очікує й на інші овочі борщового набору, зазначає економіст. До них, зокрема, належать: капуста, морква, цибуля, буряк. У той же час помідори та огірки можуть подорожчати (в межах 5%).
У вересні закінчиться термін сплати податку на нерухомість
Податок платять не всі власники нерухомості, а лише ті, у кого загальна площа квартири та (або) будинку перевищує норму. Також не потрібно платити тим, чия нерухомість знаходиться в зоні бойових дій чи окупації. Як випливає з 2 66 статті Податкового кодексу, "норму" житла може встановлювати орган місцевої влади. У законі є обмеження: не можна стягувати податок, якщо площа квартири менша за 60 квадратів, будинки – 120 квадратів, а сукупно будинки та квартири (якщо є кілька об'єктів нерухомості) – 180 квадратів.
Місцева влада може "норму" збільшити. Наприклад, встановити, що податок не стягується із квартир площею до 70, а не 60 квадратів. Проте з урахуванням того, що зібрані кошти надходять до місцевих бюджетів, більшість органів влади встановили обмеження, які передбачені законом як граничні.
Якщо у квартири або будинку два власники та нерухомість розділена між ними (наприклад, 50% належить чоловікові, а 50% – дружині), то для кожного власника застосовується своя норма . Фактично в такому разі площа квартири може становити 120 квадратів і платити податок не потрібно (оскільки дотримується норма: 60 квадратів належить дружині, 60 квадратів – чоловікові).
Розмір податку становить до 1,5% мінімалки за кожен "зайвий" квадрат. Платити потрібно не за всю площу житла , а лише за ту, яка перевищує 60 квадратів для квартири та 120 квадратів для будинку (тобто за кожен квадрат понад норму).
Що буде з курсом долара у вересні
У вересні в Україні значної зміни курсу долара не очікується. Незважаючи на те, що Росія зірвала "зернову угоду" і тим самим обмежила експорт із України. Хоча президент країни-агресора Володимир Путін намагався завдати удару по нашій економіці, ситуація залишилася стабільною.
Курс наступного місяця буде на рівні 37 грн/$, коливання в обидві сторони очікується близько 50 коп. Крім того, очікується, що так триватиме принаймні до кінця 2023 року.
"Прогноз такий, що, в принципі, будь-яких серйозних змін не буде. Тобто курс буде приблизно 37 грн за долар до кінця року. Можливі коливання - може, 50 копійок", - розповів OBOZREVATEL керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.
Що буде з тарифами у вересні
Вартість комунальних послуг у вересні не зміниться. Тариф на електроенергію підвищили у червні та затвердили аж до березня наступного року (потім рішення можуть знову продовжити). Крім того, фактично перенесено рішення щодо підвищення тарифів на воду. Це доведеться зробити, проте, мабуть, уже не цього року.
Також до кінця опалювального сезону в Україні не підвищуватимуть тарифу на газ. Таким чином, вартість комунальних послуг у вересні не зміниться. Однак не варто очікувати і на перерахунок пенсій, заробітних плат.
У вересні в Україні розпочинається навчальний рік, бізнес-сезон. Загалом значних змін не очікується.