Україна переживає найважчі часи у своїй історії. Міграційна, економічна та демографічна кризи можна порівняти лише з періодом Другої світової. У відновленні доведеться взяти участь усім громадянам. Біженці повинні повертатися не через найкращі умови, ніж до ЄС, а щоб створити успішну державу. При цьому подолати проблеми можна винятково ставши ефективним у всіх сферах.
Про те, якою є демографічна ситуація і що потрібно зробити для розвитку людського капіталу, експерти та чиновники обговорили на форумі Human Capital UA. Детальніше про це – у матеріалі.
Ситуація є критичною, але вихід є
Понад 6 млн українців перебувають за кордоном, 4,5 млн працівників не вистачатиме після завершення війни. При цьому 2,8 млн. українців все одно залишаться безробітними, 1 млн. осіб будуть ветеранами, 3 млн. осіб – з інвалідністю. Наразі щомісяця з України їдуть 50 тис. осіб.
Вже 2033 року в країні може залишитися лише 26 млн осіб (песимістична оцінка Інституту демографії, позитивний прогноз – 35 млн осіб). Демографічна криза на тлі економічних проблем призведе до того, що Україна матиме лише один варіант – стати успішною. Економіка має зростати темпами не менше 7% ВВП на рік, а українці мають стати ефективнішими.
"Людський капітал – це не лише цифри. Це навички, знання, досвід, ментальний та психологічний добробут людини", – розповідає Тетяна Бережна, заступник міністра економіки України. Справді, за деякими розрахунками, країні може бракувати 4,5 млн. працівників. Але з іншого боку, нещодавно Міжнародна організація праці опублікувала дані: через ментальні та психологічні проблеми співробітників у світовій економіці 12 млрд неефективних робочих днів. Тобто частину робочих днів працівники, зокрема українці, витрачають неефективно. А підвищення ефективності може щонайменше частково компенсувати дефіцит ринку праці.
Україна має змінюватись, і дуже швидко. Неефективність у таких умовах неприпустима. Нову країну має будувати кожен. Також потрібно позбавлятися хибних уявлень. Наприклад, каже Бережна, в Україні досі зарплата чоловіків та жінок, які виконують однакову роботу, відрізняється на 18,5%. Жінки заробляють менше, навіть коли трудяться більше. У нових реаліях це неприпустимо. Жінки мають заробляти не менше чоловіків, а також брати активну участь на ринку праці, обіймати керівні посади, очолювати підприємства та будувати бізнеси.
Що цікаво, жінки частіше одержують допомогу від держави на відкриття власного бізнесу. Вони представляють опрацьовані бізнес-плани та рідше отримують відмови. Але, незважаючи на це, чоловіки отримали більше грошей у рамках державної підтримки, тому що оцінюють свої ідеї на більші суми і просять у держави більше грошей.
Українців треба повертати додому
Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень, розповідає: Україні загрожує структурне безробіття. Це ситуація, коли, незважаючи на велику кількість безробітних, роботодавці зазнають дефіциту кадрів і не можуть знайти працівників, які їм потрібні.
Водночас вона зазначає: велика кількість українців із вищою освітою та мала з професійно-технічною – не проблема. Освіта, пояснює Лібанова, не про ринку праці, йдеться про розвитку людини. І неважливо, працює людина за фахом чи реалізує себе в іншій сфері.
"Дуже часто говорять про те, що наявність вищої освіти не гарантує зайнятість... Повірте мені, я дуже уважно це вивчала: що вищий рівень освіти, то довше людина працює, а коли втрачає робоче місце, то швидко знаходить нове. І чим вище освіта, тим вищі доходи. І не питання в тому, що людина працює не за освітою, нехай працює будь-ким", – каже Лібанова.
Україні вже зараз треба розбудовувати свою економіку. На місці "Азовсталі" після звільнення Маріуполя нову "Азовсталь" не будуватимуть, тому потрібно шукати інші шляхи розвитку. Прикладом може стати Ізраїль, котрий з обмеженими людськими ресурсами зміг побудувати ефективну економіку.
"Ми повинні розуміти, що величезна кількість громадян передчасно вмирала і вмирає досі від буденних причин. 2021-го рівень смертності в Україні становив 18,5 померлих на 1000 осіб. У 2019-му чоловіки віком від 30 до 44 років помирали у 2,4 рази частіше, ніж у Польщі, та у 6 разів частіше, ніж у Швеції. Навіть до війни ситуація з передчасною смертністю була критичною”, – каже перший заступник міністра соцполітики Дар'я Марчак.
Навіть коли ми завершимо війну, проблеми передчасної смертності нікуди не подінуться. Україні критично слід повертати мігрантів, а також створювати умови для значного розвитку людського капіталу. А якщо ні, то в найближчі 10 років втрати в економіці можуть становити понад 255 млрд доларів. Для порівняння: до повномасштабної війни ВВП України складав близько 200 млрд. доларів.
Безпека (розмінування, завершення війни, саме відчуття безпеки), доступність ринку праці (або можливість створити власний бізнес), можливість отримати житло, якісні та безкоштовні медицини та освіта – важливі умови для відновлення держави.
Повернути українських біженців, утворюючи фінансові умови, буде дуже складно. Вже зараз деякі країни ЄС виплачують українцям соціальні виплати, розмір яких більший за середню українську зарплату. Українці мають повертатися не тому, що тут кращі соціальні умови, а для того, щоб створити у власній країні такі самі умови, як у розвинених країнах ЄС.