Європейський Союз (ЄС) готовий продовжувати дію тимчасового захисту для українців на своїй території і після березня 2024 року. Зараз цей термін визначено кінцевим у наданні захисту тим, хто тікає від війни в Україні, проте ситуація може змінитися.
Про це заявила держсекретарка з питань притулку та міграції Бельгії Ніколь Де Мур (Бельгія зараз головує у Євросоюзі). Як повідомляє "Укрінформ", заява прозвучала після неформального засідання Ради міністрів ЄС з юстиції та внутрішніх справ.
"Можна продовжити термін дії захисту. Ми маємо відобразити різні сценарії, оскільки не знаємо, де опинимося в березні 2025 року. Тож це одна з можливостей. Потрібно враховувати різні сценарії розвитку на місцях і вже тоді вирішувати, яких заходів ми зможемо вжити для подальшого захисту, якщо він буде потрібен,... або яким чином допомогти переміщеним особам відновити своє майбутнє", – сказала Де Мур.
Вона уточнила, що на своєму неформальному засіданні європейські міністри підтвердили свої зобов’язання перед Україною. Також вони погодилися з необхідністю гармонізувати законодавство у сфері захисту українців.
"Мати 27 різних правових підходів щодо підтримки українських біженців на рівні національного законодавства – контрпродуктивно", – наголосила Де Мур. Вона пояснила, що відмінності призводять до вторинного переміщення людей у межах ЄС.
Така проблема справді існує. Наприклад, біженці залишають Польщу та активно переїжджають до Німеччини через високі соцвиплати. З великим напливом українців зіткнулася й Ірландія, яка також пропонує більші пакети соцзахисту, ніж інші країни ЄС.
"Єврокомісія та країни-члени вирішили продовжити цю дискусію із залученням української влади, щоб спільно ухвалити рішення вже в найближчому майбутньому… Ми не можемо відкладати це обговорення, оскільки тимчасовий захист має завершитися 20 березня 2025 року, і ця дата настане швидше, ніж ми думаємо. Українська влада та українські переміщені особи є нашими партнерами в цьому процесі, з ними вестиметься діалог", – сказала Де Мур.
Водночас єврокомісарка з внутрішніх справ Йлва Йоганссон зазначила: поки що Єврокомісія не пропонувала жодних рішень щодо дій після березня 2025 року. ЄК шукатиме "загальну платформу" для таких пропозицій разом із Україною, сказала єврокомісарка. Справа в тому, що Єврокомісія хоче враховувати людей, орієнтованих на повернення в Україну, а не на інтеграцію в ЄС.
"Це багато в чому залежить від того, скільки ще триватиме війна, коли і як вона завершиться, коли ми зможемо розпочати відновлення України. Все це має враховуватися, навіть ті речі, про які ми поки що не знаємо... Єврокомісія не представлятиме пропозиції, поки ми не переконаємось, що вони вітаються як Україною, так і країнами-членами", – наголосила Йоганссон.