Україна планує змінити порядок в’їзду іноземних громадян – зокрема громадян деяких країн зобов’яжуть заздалегідь повідомляти про намір щодо пересічення кордону. Посилити контроль планують незадовго до єврейського Нового року, коли в Умані очікується чимало прочан з інших країн.
Як повідомили у Раді з питань нацбезпеки та оборони (РНБО), це питання підіймали на міжвідомча нарада, що відбулась 13 серпня. На зустрічі обговорювали стан виконання прийнятих раніше рішень задля посилення контролю за в’їздом та виїздом з України іноземців і осіб без громадянства, а також додержанням ними правил перебування на території держави.
На час дії воєнного стану було запропоновано посилити прикордонний та міграційний контроль. Для цього РНБО пропонує скласти перелік країн, що мають з Україною безвізовий режим в’їзду, і чиїх громадян зобов’яжуть в установленому порядку подавати електронне повідомлення про намір в’їхати в Україну.
"Учасники наради зазначили, що важливого значення набуває питання необхідності адаптації українського законодавства до законодавства ЄС шляхом розроблення та внесення до Верховної Ради України законопроєкту щодо запровадження системи електронного повідомлення про намір в’їзду в Україну для громадян країн, які користуються правом безвізового в’їзду на територію нашої держави", – пояснили в Раді з нацбезпеки. Також в Україні можуть створити механізм заборони в’їзду для іноземців, перебування яких на території держави є небажаним з міркувань інтересів національної безпеки.
Електронний дозвіл на в'їзд чи електронна віза
Безвізовий режим в Україні діє з 148 країнами – їхнім громадянам непотрібно отримувати візу перед відвідуванням України. Серед таких країн – країни ЄС, Японія, Кувейт, США, Уругвай, Ізраїль та інші. Громадяни безвізових країн мають право перебувати в Україні у термін до 90 днів протягом 180-денного періоду.
Громадяни інших 53 країн та особи без громадянства можуть отримати е-Візу, дистанційно подавши необхідні документи на сайті Міністерства закордонних справ. Для цього потрібно заповнити анкету, завантажити фотокартку та скановані копії документів (паспорт, запрошення та ін.) та сплатити консульський збір.
Готову е-Візу вони отримають на електронну пошту у форматі pdf. Її потрібно роздрукувати та пред’явити разом з паспортом українським прикордонникам. Така віза розрахована на разовий або дворазовий в’їзд на територію України на строк до 30 днів.
Увага Ізраїля
Деякі ізраїльскі ЗМІ звернули увагу на те, що дане питання підняли за 1,5 місяця до Рош га-Шана. Це велике єврейське свято, яке святкується два дні й знаменує настання Нового року за єврейським календарем.
В ці дні представники однієї з течій юдаїзму – брацлавські хасиди – здійснюють паломництво до Умані на Черкащині. В цьому місті похований засновник течії – рабин Нахман з Брацлава. Не втримали їх від цього ані пандемія COVID-19, ані повномасштабна війна:
у 2020 році до Умані з’їхалося 2,5 тис. прочан;
у 2021 році – 30 тис.;
у 2022 році – 23 тис.;
у 2023 році – понад 35 тисяч.
Цього року Рош га-Шана випадає на 2-4 жовтня. За даними ізраїльского посла Міхаеля Бродського, цьогоріч в Умані очікується майже вдвічі більше паломників, аніж торік.