Новий закон про мобілізацію, який набув чинності 18 травня, встановлює порядок бронювання працівників. Також було розширено перелік професій, які можуть отримати відстрочку.
Законом передбачене бронювання для декількох категорії громадян. Так, з 1 вересня на відстрочку можуть розраховувати:
народні депутати та їхні помічники;
бенефіціарні власники підприємств критичної важливості;
державні службовці, які займаються аналітикою законопроєктів або підтримкою інформаційно-комунікаційних технологій у Верховній Раді та Кабінеті Міністрів.
Відстрочка також може надаватися працівникам підприємств, важливих для функціонування та оборони держави, зокрема:
поліції, рятувальної служби, органів державної влади та місцевого самоврядування;
компаній зі сфери медіа та культури;
виробників товарів для армії, підприємств, які виготовляють і ремонтують військову техніку та боєприпаси;
підприємств із мобілізаційними завданнями та інших критично важливих для економіки підприємств.
Згідно з новими правилами, звичайні підприємства можуть забронювати не більше 50% військовозобов’язаних співробітників строком на 6 місяців. Виключення зроблено для:
підприємств паливно-енергетичного комплексу (та їхні підрядників), що забезпечують безперебійне функціонування енергетики України;
підприємств, які забезпечують функціонування комунікаційних мереж та аварійні роботи в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та м. Києві;
підприємств, яким надано гранти на розвиток інновацій та технологій для потреб оборони;
підприємств, що виконують роботи з будівництва фортифікаційних споруд;
працівників ООН, дипломатичних установ, представництв міжнародних організацій, які визнані критично важливими для функціонування економіки;
Товариства Червоного Хреста України та інших українських неурядових гуманітарних організацій;
установ та організацій, до складу яких входять штатні збірні команди олімпійських, неолімпійських видів спорту та спорту осіб з інвалідністю.
Зазначимо, для працівників підприємств, які визначені як критично важливі для економіки країни, бронь видається на 12 місяців.
Бронювання
Бронювання надається лише офіційно працевлаштованим особам, які перебувають на військовому обліку. Підприємства, що бажають забронювати співробітників, повинні відповідати принаймні трьом з визначених критеріїв, зокрема бути резидентами «Дія.Сіті», мати високі податкові виплати та відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ.
Важливо зазначити, що бронь від мобілізації для ФОПів не надається, як і для спеціалістів, що працюють за гіг-контрактами. Причина в тому, що Міністерство оборони не бачить їхніх спеціальностей.